Miminko uklidníte, když ….

Napsal

Když děťátko déle pláče, můžete být z nenadálé situace vynervovaná. Vždycky se ale snažte být v klidu. Pokud vás křik či pláč už rozčiluje, položte miminko na bezpečné místo, například do postýlky, a na chvilku z místnosti. Lepší variantou ale je, využít pomoci jiného člověka, který děťátko pochová a třeba i uklidní. Uplakanější miminka mají ty maminky, které se stresují a nejsou vnitřně klidné. I malí kojenci to vycítí.

Co pomůže

1. uklidňující zvuk – ještě před narozením dítě slyší tlukot matčina srdce i její tlumivý hlas. Pokud budete miminko chovat, mohou tyto zvuky podrážděného či vystrašeného kojence spolehlivě uklidnit.

2. zpívání – dítě také dobře utišíte zpěvem. Nezáleží na tom, jestli se vám váš hlas líbí nebo ne, miminko to určitě ocení. Naučte se určitě pár ukolébavek, děťátko potom rychle usne.

3. bílý šum – zvuk vysavače, hučení pračky nebo zvuk nevyladěné rozhlasové stanice děťátko uklidní okamžitě. V obchodě si dokonce můžete koupit cd s těmito zvuky.

Pokud zvuky nezabírají, zkuste změnit prostředí. Zamyslete se nad tím, co dítě obklopuje, například okolo něj může být mnoho hluku či světla.

1. jděte na vzduch – pokud miminko pláče přes den, vyjděte si s ním na procházku. Obvykle plakat přestane. Hodně děti usne, když je vezete autem či s nimi jedete po hrbolaté cestě. Jakmile zastavíte, probudí se.

2. předejte dítě někomu jinému – když už nevíte, jak děťátko uklidnit, požádejte partnera či jinou blízkou osobu, aby vás v chování a uklidňování vystřídala. Neberte to osobně, vy se potřebujete uklidnit a dítě změna rozptýlí.

3. upoutejte pozornost – pokud miminko pláče a ne a ne přestat, nabídněte mu hračku či se s ním projděte před zrcadlem. Tam například uvidí svůj odraz a pravděpodobně se začne smát. Můžete vyzkoušet i teplou koupel, ale ta funguje jen u velmi malého procenta dětí.

Když všechny způsoby selžou, musíte se smířit s faktorem, že vaše dítě z nějakého důvodu potřebuje plakat. Nepřestávejte ho chovat, ale snažte se vydávat pozitivní signály, abyste uvolnila vlastní napětí. Svěste ramena a poté se pomalu zhluboka nadechněte a hned zase vydechněte. Na chvíli se posaďte i s plačícím dítětem náručí a snažte se smířit s tíživou situací. Když se nenecháte vykolejit a znervóznit, možná zjistíte, že to dítě vycítí a přestane plakat.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *