Jak zapojit děti do chodu domácnosti a úklid podat jako veselou hru?

Napsal

Dospělí berou úklid jako něco, co se musí, ale nikoho to zvlášť nebaví. Ve většině domácností je uklízecím dnem sobota. Tedy den o víkendu, kdy není práce ani škola, a tak se klidně mohou zapojit všichni. Že se vaše děti ale ještě do úklidu nezapojily? Máte pocit, že jsou ještě malé nebo že si to mnohem lépe uděláte sama? Chyba! Děti se mohou naučit uklízet poměrně brzy, navíc je to může bavit. Snad i více než vás.

Proč vlastně uklízíme?

Menší děti si často neuvědomují, jak moc je důležité doma udržovat pořádek, proto jim to vysvětlete. Zkuste vymyslet vlastní příběh nebo pohádku o tom, jak se uklízet musí, aby to doma bylo pěkné, voňavé i bezpečné. Popusťte uzdu fantazii, děti to jistě zaujme, již od raného dětství se na úklid budou dívat jinak – a budou chtít pomáhat, což je vlastně záměr. Pokud budete chtít k úklidu přimět třináctiletého puberťáka, který doteď pomáhat s ničím nemusel, budete to mít mnohem těžší.

Už dítě ve školce by mělo vědět, že si musí po sobě uklízet hračky, že si musí stlát postel nebo po sobě odnášet nádobí po večeři. Mnozí rodiče si neuvědomují, jak moc je to důležité, dítě si tak buduje základy do života. Nejen děvčátka je třeba poučit o tom, proč uklízíme, ale i chlapci by tyto základy měli mít. V životě pak budou více pomáhat svým partnerkám – a vy se jako matka budete dmout pýchou.

Dejte jim prostor

Je jasné, že pokud budete uklízet společně se šestiletým dítkem, nějaké ty drobky na zemi se ještě najdou a nebude všechno dokonale uklizeno. Podstatné je ale to, že dítě s vámi uklízí, že chce pomáhat a baví ho to. Pro děti v předškolním věku nebo o malinko starší je úklid něčím novým, berou to obvykle zodpovědně a mají radost z toho, že mohou pomoci a podílet se na zvelebování domova.

Toho je třeba si vážit, a proto nikdy nesmíte dítěti jeho práci hanit. Že někde zapomenulo drobečky, když zametalo? Pokud to chcete napravit, můžete, ale až poté, co dítě svou práci dokončí a neuvidí vás. Kdybyste na to upozornila samotné dítě, mohlo by být zklamané. Cítilo by se špatně a příště by nemělo chuť pomáhat. No, a to přece nechcete.

Úklid jako zábava i hra

Uklízet s malými pomocníky ale může být také docela zábava. Stačí to zaobalit tak, že jde vlastně o bojovku, na jejímž konci bude váš domov vypadat lépe. Dítě můžete samozřejmě motivovat i nějakou menší slíbenou odměnou. Na konci může čekat sladký poklad nebo třeba pohádka. Potřebujete poskládat prádlo, ale nemůžete se probrat nekonečnou hromadou ponožek, které nejdou do páru? Vaše dítě ale jistě rádo hraje pexeso. Zahrajte si ponožkové pexeso, dítě bude mít za úkol hledat stejné dvojice ponožek a poskládat je.

V uklízení ale můžete i závodit. Kdo asi vyhraje? Malý pomocník, nebo vy? Dítěti samozřejmě dejte na výběr, ve které disciplíně se chce předvést. Jakmile to bude na čas, dítě se bude snažit a bude ho to i nesmírně bavit. A pokud potřebujete něco vytřídit, třeba staré oblečení, můžete si zahrát u toho na obchod nebo vymyslet, že budete věci třídit dle barev a velikostí. Možná to bude na delší dobu, než kdybyste se do toho pustila sama, ale určitě byste se u toho tolik nepobavila.

Nenáviděná tabulka s úkoly

V řadě rodin, a možná tomu tak bylo i u vás doma, funguje tabulka s úkoly. Tam se přesně zaznamenává, kdo s čím a kdy musí pomoci, co bude dělat. Určitě ale nechce ani do budoucna dítě od pomáhání v domácnosti odradit. Na takovou tabulku raději zapomeňte, dítěte se zeptejte, s čím chce pomáhat a neměňte to. Pokud je potřeba dítě více motivovat, můžete za splnění rozdávat razítka, jako to dělá paní učitelka ve škole. Můžete dítěti dát i drobnou odměnu nebo něco navíc ke kapesnému.

S tímto návodem budou i vaše děti rády uklízet.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *