Jak poznat, že máte vysokou hladinu kortizolu?

Napsal

Vysoká hladina kortizolu může nastat z důvodu stresu i nevhodného jídelníčku. Jedná-li se o občasný stav, je to v pořádku. Pokud je ovšem hladina kortizolu vysoká neustále, máte zaděláno na problém.

Jak poznat, že máte vysokou hladinu kortizolu?

Proč je kortizolu věnováno tolik pozornosti?

Zájem o to, jaká hladina kortizolu v lidském těle je běžná a kdy je nutné ji snížit, se ve společnosti zvýšil kvůli sociálním sítím. Hashtagy na TikToku, ve kterých se objevují zmínky o tomto hormonu, mají přes stovky milionů zhlédnutí a velký nárůst ve vyhledávání informací o kortizolu zaznamenal také Google. Jste-li aktivní na sociální sítí TikTok a zajímáte-li se o zdravý životní styl, možná jste viděli několik videí, ve kterých se hashtagy #cortisollevels objevily. Jak to s tím kortizolem vlastně je, jak poznat jeho nadbytek a kdy je naopak jeho vylučování zcela v pořádku a nemusíte se jím nijak zabývat?

Nadbytek kortizolu v těle z lékařského hlediska

Cushingův syndrom či hyperkortizolismus je označení pro stav, kdy se v těle neustále vytváří nadbytek kortizolu. Za jeho produkci je zodpovědná kůra nadledvin a kortizol pomáhá lidskému organismu v zátěžových situacích. Jakmile ale začne tělo produkovat kortizol ve větší míře než je nezbytně nutné, není něco v pořádku a je na čase začít hledat příčiny.

Jak se vysoká hladina kortizolu projevuje?

Mezi nejčastější projevy vysoké hladiny kortizolu v těle patří:

  • náhlý přírůstek hmotnosti v oblasti horních zad a celkové zakulacení obličeje
  • zvýšený výskyt modřin na kůži
  • časté bolesti hlavy
  • potíže se soustředěním
  • častá únava
  • tvorba akné
  • podrážděnost

Proč dochází k vysoké hladině kortizolu?

Jaké jsou vlastně důvody toho, že se se hladina kortizolu pohybuje ve vysokých hodnotách?

Stres

Viníkem číslo jedna je stres. Ten je v moderní době všudypřítomný a je velice obtížné před ním utéct. Jak jsme již naznačili v úvodu, k tvorbě kortizolu dochází během zátěžových situací, což právě stresové situace jsou. Jste-li ale ve stresu neustále, dochází také k neustálé tvorbě kortizolu.

Léky

Užíváte nemalé množství léků? Jedním z vedlejších účinků některých z nich může být právě nadměrná tvorba kortizolu. Samozřejmě není moudré všechny léky okamžitě vysadit, ale pokud máte podezření, že mohou být na vině vyšších hodnot kortizolu právě léky, rozhodně se o tom poraďte se svým lékařem. Některé studie dokonce naznačují, že mezi některými druhy antikoncepce a vyšší hladinou kortizolů existuje přímá souvislost.

Zdravotní obtíže

V minimu případů může za vysokou hladinu kortizolu jiný zdravotní problém, například nádor nebo zvýšená funkce hypofýzy.

Kdy je hladina kortizolu v pořádku

Abychom ovšem o kortizolu nemluvili pouze negativně, musíme si zmínit i jeho dobré vlastnosti. Pokud se totiž v lidském těle vyskytuje v běžném množství, je skutečně k nezaplacení. Jedna z přezdívek kortizolu zní jednoduše “stresový hormon”, což znamená, že právě díky kortizolu reaguje tělo ve stresu tak, jak má a dojde k nastartování vnitřních procesů. Z tohoto důvodu je pro správné fungování lidského těla v běžné míře nenahraditelný.

Produkce kortizolu ve stresových situacích je zcela běžná a dokonce vítaná. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy jste stresovým situacím vystavování každodenně a začínáte na sobě pozorovat příznaky zvýšené hladiny kortizolu. Začalo se u vás ve větším množství objevovat akné, přibrali jste na váze, váš obličej se znatelně zakulatil a jste neustále podráždění, nedokážete se soustředit a nemáte na nic energii? Zavítejte pro jistotu do ordinace lékaře a  nechte si změřit hladinu kortizolu.

Zdroj textu: www.healthline.com, www.elle.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *