Co rozhodně nepotřebuje žena po porodu? Věty a věci, kterým se raději vyhněte

Napsal

Narodilo se vaší nejlepší kamarádce vytoužené miminko a vy se chystáte na návštěvu nebo jste ve spojení online? Období po porodu je velmi choulostivé, zejména na emoce. Pokud máte kolem sebe jakoukoliv ženu v šestinedělí, vyhněte se následujícím větám, myšlenkám a věcem, které mohou ženu rozrušit.

Poporodní období je pro samotnou ženu velmi náročné. Sama má bolesti při hojení po porodu, její tělo prochází velkou změnou a spuštění laktace je také velmi náročný proces. Navíc se v jejím těle doslova bouří všechny hormony, díky kterým může být žena velmi plačtivá, choulostivá a emočně zranitelná. Hlavním bodem, který by měl každý v blízkosti novopečené maminky a jejího miminka dodržovat, je klid, pohoda a harmonie.

Šestinedělí bez stresu

Žena by se po porodu měla rozhodně vyhýbat stresu a všem situacím, které jí mohou stres přivodit. Jednak se stresové situace nehodí ke křehkému a klidnému období při sžívání s miminkem, především ale stres absolutně nepomáhá na začátku kojení. Na správný rozjezd laktace je zapotřebí zejména klid a pohoda spolu s miminkem.

Starost o domácnost si převezměte na sebe

Po příchodu z porodnice bude mít žena hodně starostí sama se sebou a čas by měla trávit zejména s miminkem. Proto na domácnost už čas rozhodně nezbude. Postarejte se o běžné nákupy potravin i drogerie. Vařte silné vývary, které ženě dodají sílu po porodu. Vedle kuchyně a nákupu nezapomeňte také na běžný úklid domácnosti a praní špinavého prádla. Toho bude kolem miminka a ženy rozhodně dost, proto je třeba prát častěji. Se ženou se domluvte, na kolik stupňů a s jakým pracím práškem prát věci na miminko i pro ni.

Žena nechce komunikovat s úřady

S narozením nového člena rodiny je třeba vykomunikovat mnoho věcí s úřady, pojišťovnou a lékaři. Nestačí jen počkat na rodný list, který matrika vystaví. Narození miminka obnáší také nahlášení této skutečnosti pediatrovi a objednání na první kontrolu. Na pojišťovně je třeba miminko přihlásit a vystavit mu kartičku pojišťovny. Na takové záležitosti nemá žena po porodu ani pomyšlení, natož náladu nebo sílu. Postarejte se, aby žena musela žádnou z těchto situací řešit a zařiďte tyto náležitosti vy.

Kritiku a srovnávání nechte stranou

Šestinedělka je sama v sobě dostatečně rozpolcená a pokud se jedná o prvorodičku, určitě si není ve všem tolik jistá, aby si za svými činy hned od prvního dne stála. Přemýšlí nad správností každého kojení, přebalení nebo položení miminka. V takovou chvíli se rozhodně nehodí žádné porovnávání s někým druhým nebo dokonce kritizování, že některou z věcí dělá špatně. Sama novopečená maminka si na vše přijde sama, raději ji chvalte a dávejte najevo lásku i podporu ve všem, co dělá.

Neupozorňujte na její vzhled

Jestli je na nějakou větu žena nejvíce háklivá, pak je to právě otázka jejího vzhledu. Po porodu žena jistě není v dobré kondici, kilogramy se porodem hned určitě neztratí a rekonvalescence trvá poměrně dlouhou dobu. První dny žena s miminkem tráví jen v noční košili, a tak po celém dni může být tato košile lehce poblinkaná od miminka nebo flekatá od mléka z bradavek. Vlasy si žena také nebude mýt každý den a ani na make-up nebude prostor. Všechny poznámky na její vzhled si nechte stranou a místo toho nezapomeňte chválit, jak jí to s miminkem sluší.

Nezvěte žádné návštěvy

To, že chce každý nový přírůstek do rodiny vidět co nejdříve, je samozřejmě jasné a pochopitelné. Období šestinedělí je ale od toho, aby se především sžila maminka a celá nejbližší rodina s miminkem, až poté je čas na představování ostatním známým. Určitě domů nezvěte návštěvu, o kterou žena nestojí. Všichni to musí pochopit a určitě se nikdo nenaštve. Pokud žena nebude chtít vidět ani vlastní rodiče, pak rozhodně nebude nadšená z návštěvy tchýně nebo vašich kamarádů.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *