Jak se bránit vzniku oparu

Napsal

Opar se na našem obličeji objeví tak rychle, že jej někdy ani nedokážeme postřehnout. Většinou cítíme na daném místě mírné svědění, které poškrábeme či podrbeme a více se nestaráme. Ale asi bychom měli. Opar může být totiž původcem nepříjemných onemocnění a někdo na něj může lidově řečeno „trpět“.

shutterstock_102969002

Typy oparů

Existují dvě formy virové nákazy, které se navenek projeví oparem. Opary na rtech a mnohdy i na kůži způsobuje virus Herpes simplex typu 1. Herpes zoster je původcem planých neštovic. Pokud se stane že virus „ve zdraví“ přežije v lidském těle, pak vyvolává pásový opar.

Bez rozdílu jsou všechny typy oparů nakažlivé až poté, co se v lidském těle objeví infekce. Pravdou ale zůstává, že pokud se u vás vyskytne určitý typ viru, můžete si být jistí, že se s ním budete v menší míře „potkávat“ po celý život. I když vám nebude působit příznaky vážných onemocnění, oživí ho horečka, opalování na slunci (například na horách při lyžování), stres, únava, vyčerpání nebo nachlazení.

Jak opar léčit

Odborníci doporučují, aby se s léčbou začalo již při prvních příznacích, tzn. jakmile pocítíte svědění nebo palčivost rtu. K tomuto účelu pomáhají volně prodejné mastičky, které obsahují virostatikum. Ty jsou ale účinné jen tehdy, pokud ještě nejsou patrné puchýřky vznikajícího oparu. Jestliže už pozorujete menší puchýřky, bude nejlepší je pouze vysušovat a chránit před další infekcí. Sušení se provádí antiseptickým roztokem nebo pastou. Více vám k léčbě poradí ošetřující lékař nebo lékárník

Typy ošetření

Poťukejte postižené místo tamponem s trochou studeného měsíčkového čaje, vychlazenou černou kávou nebo alkoholem. Antiseptickými účinky pomůže kapka tea tree oleje. Pokud máte v ledničce jednu kostku ledu, přiložte ji na vyrůstající opar. Důležitý je také dostatek vitamínů B 12. Další možností léčení oparu je návštěva kosmetického salonu, ve kterém mají k dispozici laser. Jen tak urychlíte léčbu nepříjemného oparu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *