Když miminko trápí kolika 2. díl

Napsal

V minulém díle jsme se seznámili s kolikou a nastínili, jak dítěti v případě, že ho postihne, ulevit. Nyní si uvedeme další možnosti pomoci. Čím dříve zjistíte, co koliku u vašeho miminka způsobuje, tím lépe. V extrémních případech se totiž může stát, že novorozeně vlivem bolesti, bude ztrácet chuť k jídlu.

Dumlání dudlíku

Kojenci milují sání. Někdy jim můžete k cucání nabídnout jejich vlastní ručičku nebo paleček tím, že jim je vložíte do úst. Můžete mu také nabídnout dudlík, který je při rozumném užívání užitečný v případě, že dítě potřebuje hodně dumlat.

Pravidla podávání dudlíku

– nikdy ho nenamáčejte do cukru nebo do medu. Miminku by se mohly například zkazit zuby
– nedávejte mu dudlík v prvních šesti týdnech, pokud kojíte
– nedávejte dítěti dudlík vždycky, když je rozčilené – stal by se z toho zvyk, kterého byste se těžko zbavovali
– omezte používání dudlíku na dobu před usnutím a při kolice
– před každým použitím musíte dudlík sterilizovat
– poškozený dudlík vždycky vyhoďte

Volné zavinutí

Zavinutí nesmí být příliš těsné, aby kojenec mohl lehce pohybovat rukama a nohama. Používejte k tomu pružnou, lehkou deku nebo bavlněné prostěradlo o velikosti asi 90 čtverečních centimetrů. Dítě zaviňte jen na nutnou dobu, aby se nepřehřálo, a nenechávejte ho ani chvilku bez dozoru.

Vyzkoušejte ještě

Krmíte-li dítě z lahve a domníváte se, že je alergické na umělou výživu, poraďte se s lékařem, jestli by nebylo vhodnější hypoalergenní mléko.
Kojíte-li, všímejte si toho, co jíte a zjistěte, jestli určité potraviny koliku nezhoršují či nepřivolávají, například silný čaj, káva, kokakola, některé mléčné výrobky, alkohol, kořeněná jídla, citrusové plody, cibule, česnek, kapusta, brokolice a květák. Pokud se vám vaše podezření potvrdí, vyřaďte několik dní tyto potraviny ze svého jídelníčku.
Zvažte, jestli byste neměla dítě vzít k lebečnímu osteopatovi. Někdy tlak při porodu může způsobit mírnou nevyrovnanost ve způsobu spojení plochých lebečních kostí a to vyvolává bolesti hlavy a neklid. Lebeční osteopat postavení kostí šetrnou manipulací napraví a tlak uvolní. Někdy to mívá zázračný vliv na dítě, které předtím trpělo kolikou.
Plynatosti můžete předcházet, když dítě krmíte ve vzpřímené poloze a necháte ho odříhnout po každém krmení. Kojíte-li, promluvte si s odborníkem o své technice. Při krmení z láhve zkuste do savičky udělat větší otvor. Je-li otvor moc malý, dítě polyká s mlékem příliš mnoho vzduchu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *