Jak se zbavit bolesti zad pomocí správného jídelníčku?

Napsal

Zejména na jaře, při prvních zahradnických pracích, vás může začít dost zlobit bolest zad. Ať už máte problémy se zády dlouhodobě nebo vás tu a tam bolí část zad, je na čase s tím skoncovat. Věděli jste, že bolesti mohou být zapříčiněné i stylem stravování? Za všechno vždy nemůže jen špatný pohyb nebo nafoukaný krk.

Zablokovaná krční páteř hned od rána? Bolesti v kříži a na bedrech po těžké námaze či zvedání? Nebo snad bolest lopatek? Každá bolest zad dokáže znepříjemnit celý den nebo období, a tak často hned sáhneme po prášku na bolest nebo náplastech. Ti svědomitější se hned objednají k fyzioterapeutovi nebo na masáž.

Bolesti zad mají mnoho příčin

Ne vždy se vám zablokují záda nebo zatuhnou svaly z námahy, špatného pohybu nebo jiného, často zmiňovaného důvodu. Věděla jste, že za bolestmi zad může stát i váš jídelníček? Pokud máte problémy s častými blokacemi zad, pak byste se měla určitě vyhnout syceným nápojům nebo také velké dávce kofeinu. Takové produkty totiž váš stav jen zhoršují.

Zánět svalu

V několika možných situacích se u bolesti zad může jednat o zánět svalu, který je třeba řešit, a především zamezit dalšímu opakování problému. Při zánětu jsou svaly mnohem více citlivé na jakýkoliv podnět, byť se jedná o sebe menší námahu. V případě takového problému je třeba do jídelníčku zařadit mnohem více potravin s protizánětlivou funkcí. Mezi ně patří například rukola, špenát a další listová zelenina. Pomůžou vám také potraviny s vysokým obsahem omega 3 mastnými kyselinami (například ořechy nebo ryby).

Naopak vám při zánětu svalu nepomohou potraviny, které zánět ještě více podporují. Proto se vyhněte například příliš slazeným nápojům, alkoholu nebo tučnému jídlu.

S kofeinem opatrně

Jestliže máte problémy s bolestmi zad, pak je dobré v tuto dobu kofein co nejvíce ubrat z jídelníčku. Zejména tehdy, kdy jste na kofein velmi citlivá a jeho užívání na vás nepříznivě působí. Nedokážete usnout po kávě? Jedině káva vás dokáže ráno postavit na nohy a stanete se díky ní mnohem aktivnější?

V takovém případě je možné, že větší příjem kofeinu vás dostane rychleji do stresu a vaše svaly na stres budou reagovat. Při stresových situacích totiž vaše svaly zahájí automatické stahování, při kterém může dojít k blokaci zad nebo dalším problémům. Vy při bolestech potřebujete naopak docílit povolení všech svalů.

Místo kávy zkuste například bylinkový čaj, který naopak vaše tělo uvolní a svaly se povolí. Mezi takové bylinky patří například:

  • meduňka,
  • kozlík lékařský,
  • levandule a další.

Bílkoviny pro zdraví svalů

Je váš jídelníček dostatečně pestrý? A opravdu tělu dáváte přesně to, co pro aktivní fungování potřebuje? Pokud pijete mnoho sladkých nápojů a často se stravujete v rychlém občerstvení, pak je vaším denním příjmem zejména složka plná sacharidů. To je přesně ten problém, při kterém vaše svaly jen ztrácí svou sílu.

Pokud chcete vašemu tělu dopřát skutečnou sílu a podpořit tak vaše svaly, je nutné do jídelníčku zařadit více bílkovin. Mezi ně patří například tvaroh nebo bohaté jogurty, tuňák nebo také tofu a luštěniny. S těmito potravinami se vaše záda vrátí brzy do plné síly, navíc i veškerá poranění nebo blokace mají větší možnost na záchranu.

Vše není jen o pohybu

Ačkoliv je jisté, že pro zdravé tělo je třeba také zapojit nějakou sportovní aktivitu, není to však ta nejdůležitější složka pro vaše bezbolestná záda. Vedle pohybu je třeba také začít udržovat pestrý jídelníček, a ne příliš často se stresovat. Stres je totiž další příčinou stažených a zablokovaných svalů na zádech.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *