Jaké problémy mají maminky s kojením 2. díl

Napsal

Maminky, hlavně prvorodičky, pečlivě sledují vše, co provází kojení miminka. Když se něco byť jen trochu vymyká jejich ideálům, ihned to považují za problém. Dnes se podíváme za reflexy kojenců a také zatím, jak poznat, že dítě dobře přibírá.

Váhový přírůstek ovlivňuje i zdraví maminky

Jestliže vaše dítě přibývá na váze jen zvolna, nepřičítejte to hned k tomu, že nevytváříte pro jeho potřeby dost mléka nebo že třeba špatně kojíte. Nejprve se snažte tvorbu mléka zvýšit. Zjistěte, jestli dost pijte a jíte – když držíte dietu, bude pro vás kojení obtížné. Pokud můžete, vezměte na pár dní dítě k sobě do postele. Jinak se snažte trávit s ním co nejvíce času a často ho krmte. Při každém kojení mu nabídněte mléko z obou prsů. Vždycky začínejte u toho, na kterém dítě naposledy skončilo. A jako u všech problémů s kojením, dávejte pozor na správné přiložení, protože pokud se kojenec nepřisaje k prsu správným způsobem, nedokáže prs dostatečně vyprázdnit.

Mezi přírodní léčiva na podporu tvorby mléka patří čaje z fenyklu, kmínu, kopřivy nebo benediktu lékařského či ze semen řeckého sena. I vločky a fazole prý dokážou zvýšit tvorbu mléka. Kromě toho můžete také zvýšit tučnost mléka, když do svého jídelníčku zařadíte potraviny s vysokým obsahem tuku. Ideální jsou tučné ryby, avokáda a oříšky, ale i tabulka čokolády.

Co když miminko vyříhne mléko

Řada kojených dětí, i těch, které jsou krmeny z láhve, občas po krmení ublinkne trochu mléka, ale některé děti ho vyzvracejí hodně. To obvykle neznamená problém, pokud dítě váhově prospívá, vypadá dobře a vyprodukuje dostatek mokrých plen.
Ovšem dítě, které část mléka vyzvrací, dostane brzy hlad. Je-li zvracení časté nebo silné a zdá se, že má dítě bolesti nebo má vodovou stolici, musíte s ním k lékaři.

Když pálí žáha

Některé děti trpí pálením žáhy. Znamená to, že dochází k proniknutí kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu. Po krmení dítě často vyzvrací velké množství mléka a málo přibývá na váze. Během krmení i po něm bývá podrážděné.
V tom přípdě ho při kojení a po něm zkuste držet ve vertikální poloze. Používejte závěs a krmte ho ve stoje nebo si opřete záda o polštáře a při krmení přitiskněte bříško dítěte proti svému. Během kojení musíte být oba uvolnění.
Kontakt tělo na tělo, teplo a ticho působí blahodárně. Na zmírnění výše uvedených a poměrně častých potíží doporučují homeopaté heřmánek.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *