Jak v zimě větrat a udržet správnou teplotu v místnosti

Napsal

Ačkoli na větrání ve své podstatě vůbec nic není a rozhodně se tedy nejedná o nic složitého – není to žádný vědní obor hodný složitého zkoumání – drtivá většina lidí větrá špatně nebo dokonce pro jistotu nevětrají vůbec. Možná i vám vrtá hlavou otázka, jak v zimě větrat, protože vás ani trochu neláká chlad a štiplavý mráz, který je pro toto období typický a který panuje za našimi okny, zatímco my se schováváme za zdmi našich vyhřátých domečků.

shutterstock_25423708

Hodně lidí si myslí, že jim k úspěchu – tedy domovu bez plísní, čerstvému vzduchu a jeho ideální vlhkosti – bohatě postačí, když jednou denně na pět minut otevřou ventilačku, ti odvážnější otevřou okno dokořán. Chyba lávky, bohužel. Pokud doma nechcete mít nedýchatelno a netoužíte po nemocech, které se vás budou držet jako klíště, pak si přečtěte náš dnešní článek, ve kterém se zaměříme na otázku, jak v zimě větrat.

Víte, jak v zimě větrat?

Pokud doma nevětráme, vytváříme tak přímo ideální prostředí pro vznik nežádoucích plísní, kterým se velice dobře daří ve vlhku. Proto je důležité větrat pravidelně a správně, aby došlo k výměně vzduchu i k vyvážení vlhkosti. Jenže jak větrat správně a především jak dlouho? Přestaňte si pokládat otázky a pojďte společně s námi hledat odpovědi!

Orosená okna signalizují problém

Pokud se vám doma často rosí okna, že přes ně není díky kapičkám vody vůbec vidět, pak je třeba zpozornět – tady rozhodně není něco v pořádku. Mnoho lidí tento jasný signál vědomě ignoruje, natož aby se pídili po příčině. A to je chyba. Orosená okna totiž mohou představovat předzvěst vzniku plísní. Když se vám okna orosí, na nic nečekejte, otřete je a pořádně v místnosti vyvětrejte, případně přitopte alespoň o 2°C.

Kolikrát větrat a jak dlouho?

Co se větrání týče, každého z nás napadne asi ta stejná otázka: jak dlouho a jak často? Odpověď je jednoduchá: 3x denně po dobu 5 minut! Okna otevřete hned ráno a otevřete je dokořán, ať se vzduch v místnostech stihne vyměnit. Podruhé větrejte odpoledne, klidně po příchodu z práce. Naposledy pak večer před spaním, díky čemuž zároveň vytvoříte ideální podmínky pro klidný spánek.

Jaká je ideální teplota?

V zimě má spousta z nás tendence zbytečně přetápět, díky čemuž nekontrolovatelnou rychlostí stoupají naše výdaje nemluvě o skutečnosti, že se nám potom špatně spí. Ideální teplota pro obývací pokoj je do 22°C, pro ložnici naopak do 20°C a v dětském pokoji 21°C.

Share

Jsem moc ráda, že se mohu podílet na tvorbě tohoto webu. Je mi potěšením připravovat pro Vás články z nejrůznějších oblastí, pro něž čerpám informace ze svých vlastních zkušeností. Nejraději mám články na téma vztahů, módy, krásy a bytového designu. Psaní článků je mou vášní a třetím rokem i největším koníčkem. Jsem ráda, že se o to můžu s Vámi podělit :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *