Zdravý pohyb v zaměstnání!

Napsal

Zdravý pohyb v zaměstnání!Velká většina lidí má dnes takové zaměstnání, ve kterém vykonávají denodenně stejnou činnost a stereotypní pohyby. Člověk poté zůstává někdy i několik hodin v jedné, kolikrát nestabilizované poloze, které nijak zvlášť neprospívá dobré činnosti našemu organismu. Pokud i vy patříte k lidem, kteří s tím mají zkušenosti a rádi by to zlepšili, doporučujeme se řídit následujícími tipy, které vám alespoň trochu uleví.

Sedavé zaměstnání :

Tento typ zaměstnání je přeci jen trochu rozšířenější, proto čtěte následující :

• Bylo by dobré si do práce vzít nějakou stoličku, nebo mít židli, která se přizpůsobí vašemu tělu. Nepoužívejte ty, co mají rovné nebo nepřehnuté opěradlo, protože se v nich nemůžete pohodlně opřít.

• Nedávejte nohu přes nohu. Proč? Nejen že mají vaše nohy také přeci jen nějaku váhu, ale zaděláváte si na nepěkné dolíčky a křečové žíly.

• Seďte na židli pohodlně a nehrbte se. Měli byste se opírat celou plochou zad o vhodné opěradlo.

• Nohy mějte volně položené, svaly uvolněte!

Stává se vám, že často pod stolem pohybujete nohama?? Každou volnou chviliču využijte na narovnání páteře a šíje. Při čtení nebo kontrole napsaného textu zatáhněte ramena dozadu, lopatky dejte k sobě a hlavu narovnejte. Občas se uvolněte tak, abyste povolili napnuté zádové svaly – vsedě se nahněte dopředu s rovnými zády. Uvolněte šíji a několikrát zakružte rameny.

Stojaté zaměstnání :

Prodavačky a nebo lidé v „pásové“ výrobě o tom určitě vědí svoje. Bolesti nohou a zad, to je doprovází hodně často. V tom případě by neměli zapomenout na to, že je třeba nožky pořádně šetřit.

• Až přijdete do práce, obujte se do vhodné pracovní obuvy – nejlépe zdravotní . Koupíte v každé dobré lékárně.

• Čas od času prohýbejte prsty v botech, lodičkách či sandálech.

• Postavte se na prsty, udělejte několik málo kroků, prudce stáhněte svaly na lýtkách a vzápětí je uvolněte.

• Přeneste váhu těla na jednu nohu a s druhou zatřepejte, jako kdybyste z kalhoty chtěli vysypat písek.

Tyto nenáročné, nenápadné a hlavně jednoduché cviky opakujte několikrát denně. Nohy nebudou napuchlé, oteklé a nebudete cítit velkou únavu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *