Co je hathajóga?

Napsal

Hathajóga je ucelený systém tělesných cvičení k harmonizaci těla, mysli a i jemných energií. Obsahuje zejména cviky s výdržemi (asány), dechová cvičení (pránajáma) a očistné techniky (krijá), mudry (spojení prstů), mantry (zpěv slabik) a bandhy (tělní zámky).

Tělní zámky

Cvičení je zaměřeno na kontrolu těla vlastní myslí. Tělní zámky jsou pro praktikování pránájámy velice důležité. Známy jsou tři typy – krční zámek, zámek pánevního dna a břišní zámek. Tyto zámky významné při zadržení dechu, kdy dochází pomocí zapojení zámků k regulaci krevního tlaku a činnosti srdce. Když je zádrž dechu prováděna se zámkem, nedochází k negativnímu účinku zádrží dechu n trávicí systém, činnost srdce, endokrinní a nervový systém.

Když zadržíte dech …

Zádrže dechu mají mnoho kontraindikací. Kdo se léčí na nějaká onemocnění, měl by plný jógový dech konzultovat s lékařem. Cvičením hathajógy ovlivňujeme také činnost autonomního vegetativního systému. Ovládáme řízení emocí, které jsou spojeny se žlázami s vnitřní sekrecí. Díky cvičení a dýchání se učíme rozumět svému tělu a okolí. Harmonizací sluneční energie (HA = aktivace, dynamika, sympatikus, prodloužený dech, nádech pravou nosní dírkou, záklony, pozdrav slunci ) a měsíční energie ( THA = zpomalení, uklidnění, inhibice, parasympatikus, předklony, torze, prodloužený výdech, nádech levou nosní dírkou) dochází k vyvážení a navození pocitu klidu a harmonie.

Hlavní zásady cvičení hathajógy

Je to nenásilné cvičení směřující do příjemného protažení až do příjemné únavy a zaměření pozornosti dovnitř. Cvičí se pro prožívání vlastního zážitku ze cvičení, nikoli pro vnější efekt. Správně prováděná jóga je takové cvičení, během něhož a po němž nemáme nepříjemné pocity, závratě, nevolnost, bolesti hlavy, bušení srdce, rozechvění apod. Zásadně je třeba dodržovat pravidlo soustředěné pozornosti na pocity z těla a při prvním náznaku bolesti ásánu dále nedotahovat.
Již samotná bolest však vyvolává napětí v psychice, tím stoupá i napětí ve svalech a tak se z jógy stává násilné rozcvičování ztuhlého těla. Násilné překonávání ztuhlosti, odrazy, švihy, pády a podobné věci do jógy nejen nepatří, ale navíc působí proti jejím účinkům. Výdrže v pozicích jsou od 10 sekund až k několika hodinám.

Cíl hathajógy

Cílem cvičení je to, co zvládnu v klidu a pohodě. Pokročilostí cvičení je navození harmonie pocitu z procvičené pozice, na její obtížnost. Důležité je pamatovat na to, že příjemné a klidné zvládnutí cvičení je víc než bolest po provedené pozici. Bolest fyzická, ale také psychická rozervanost z nezvládnutí dané pozice je to, co nepatří do cvičení hathajógy.

Share