3 varovné znaky, že vám někdo lže

Když nám někdo zalže a my to později zjistíme, dostaví se zklamání, o to větší, čím bližší je nám zmíněný lhář. Dá se zjistit ihned, že ten, s nímž právě mluvíme, nám lže?

Lidé mívají obvykle jinou řeč těla, když jsou pravdomluvní a jinou, když si pravdu poněkud upravují. Lhaní je totiž stresová situace a při stresu se opravdu chováme jinak. Ovšem to je teorie zaměřená na odhalení lži u člověka, který jinak vždy mluví pravdu a navíc je nám tak blízký, že známe jeho obvyklé chování. Profesionálního lháře odhalíme jen obtížně, protože má svá gesta a celou nonverbální komunikaci natrénovanou. Jak tedy odhalit lež u blízké osoby?

1. Příliš mnoho slov

Mnoho lidí věří, že lež je uvěřitelná, když j podpoříte detaily. Typické je to u nedochvilných lidí, kteří se za své pozdní příchody už trochu stydí. Když vám někdo odvypráví krkolomnou historku o tom, proč nestihl přijít včas, pravděpodobně se uchýlil ke lži. Příliš mnoho informací je typické v situaci, když se někdo snaží “vylhat” ze svého neuspokojivého života.

Na druhou stranu působí velmi podezřele, když vám někdo odpovídá stroze jedním dvěma slovy, zatímco normálně bývá hovornější. V takovém případě také zbystřete. Možná se mu jen něco přihodilo a nechce s vámi o tom mluvit, ale může to být opět příznak toho, že vám neříká pravdu.

2. Hlídejte řeč těla

Odhalit lež byste měli podle gestikulace. Jestliže mluvící osoba podporuje řeč gesty rukou, nebo gestikuluje o chvilku dřív, než promluví, říká vám pravdu. Jestli ale gesta přijdou až po mluveném projevu, znamená to, že se dotyčný tak soustředil na vymýšlení toho, co vám řekne, že zapomněl přirozeně gestikulovat.

Nepřirozeně působí i člověk, který si naopak gesta hlídá a stojí před vámi strnule bez jediného mimického záchvěvu. Poker face vždycky něco skrývá.

3. Lháři se potí

Člověk, který normálně nemá ve zvyku lhát, ale teď právě si vymýšlí lež, je ve stresu. A když jsme ve stresové situaci, potíme se. Pokud se osoba, s níž hovoříte, potí nepřiměřeně k okolní teplotě, navíc se ošívá a zadrhává, dá se říct, s velkou pravděpodobností, že vám neříká pravdu. Ověřit si to můžete krátkými kontrolními otázkami, lhář se většinou začne zamotávat do svých lží.

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *