Co je to benching?

Napsal

Svět randění je plný nástrah a když vás protějšek neignoruje, ale dává vám falešnou naději, můžete být obětí takzvaného benchingu. Co benching znamená a nechováte se takhle k mužům ve svém okolí?

Co je to benching?

Online randění přineslo řadu problémů

Předtím, než existoval internet, který s sebou přinesl seznamky a seznamovací aplikace, bylo randění jednodušší. Když se vám někdo nelíbil, jednoduše jste se s ním již nesetkali. S novými lidmi jste se navíc nepotkávali anonymně na internetu, ale hezky naživo. Svět internetu zkrátka randění poměrně zkomplikoval a stále častěji se vyskytují nové fenomény. O benchingu jste například již slyšeli?

Když vás někdo nechává sedět na lavičce

Zajímáte-li se aktivně o svět sportu, určitě vám slovo bench není cizí. Pochází z angličtiny a znamená lavička. Právě na tuto lavici jsou během sportů posíláni hráči, kteří již nejsou na hřišti potřeba a vystřídají je jiní hráči. Přesně to je podstatou benchingu v randění. Vy, jakožto protějšek, nejste již tolik atraktivní a zůstáváte v záloze.

Jak poznat benching?

Máte pocit, že jste pro nějakého může pouze náhradnicí? To, že vás někdo vystavil benchingu, poznáte snadno. Podezřelé jsou následující jevy:

  • Jste to vždy vy, kdo začíná konverzaci?
  • V chatu se pod vašimi zprávami objevuje přečteno, ale již chybí nějaká reakce?
  • Občas si spolu vyjdete, ale pak se po něm slehne zem?
  • Někdy se zničehonic ozve, pozve vás třeba na večeři, strávíte spolu klidně i noc, ale pak se zkrátka vypaří?
  • Ozývá se vám ten druhý pouze tehdy, když potřebuje emocionální oporu?

Všechny výše zmíněné situace jsou typické pro benching. Použitím moderní randící terminologie by se dal benching popsat jako přerušovaný ghosting.

Dáváte někomu naději?

Samozřejmě benching není pouze doménou mužů, ale i některých žen. Jestliže udržujete kontakt s nějakým mužem, se kterým rozhodně nikdy nebudete tvořit pár, ale líbí se vám, že o vás jeví zájem, dopouštíte se benchingu. Často si to ani nemusíte uvědomovat. Někdy může být důvodem toho, proč si necháváte někoho v záloze strach ze samoty, jindy je na vině nový vztah, u kterého si ale nejste na 100 % jistí, že vyjde.

Benching v seriálech

Zobrazení typických situací, kdy si ani samotní aktéři neuvědomují, že si ponechávají někoho v záloze, jsme mohli spatřit například v seriálu Sex ve městě. Vztah Mirandy a Steva byl ukázkou benchingu z Mirandiny strany. Zatímco Steve by se pro ni roztrhal, ona si ho víceméně držela ve svém životě pro případ nouze. To stejné platí o postavě Teda v seriálu Jak jsem poznal vaši matku. Jedna z jeho přítelkyň mu také sloužila jako děvče pro případ nouze. Ona dokonce již pomýšlela na seznámení s rodiči a vdavky, on se ji ozval jen v případě, kdy neměl ve svém životě zrovna žádnou jinou ženu. Zdá se vám vykreslení obou situací přehnané? Věřte tomu, že v reálném životě to vypadá často velice podobně. Jedna strana nebere vztah vážně, naopak ta druhá je v něm až po uši.

Jak vystoupit z benchingu?

Ať už jste na straně toho, kdo je pro někoho náhradníkem nebo snad vy máte nějakého náhradníka, řešení je stejné – nechte toho druhého jít. I přesto, že náhradník bývá v daném vztahu více citově angažován, opuštění je pro oba zúčastněné stejně náročné. Náhradník přijde o člověka, kterého miluje, ten druhý přijde o pocit jistoty.

Nenechte se pohltit jedním z negativních trendů randění 21. století. Benching není nikdy tím správným řešením, protože není fér ani k jedné straně. Buďte ve vztazích raději upřímní a vykliďte svou lavičku náhradníků. Pokud naopak vy na nějaké sedíte, bez výčitek ji opusťte.

Zdroj textu: www.verywellmind.com, www.cosmopolitan.com, www.seventeen.com

Zdroj foto:

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *