Co může znamenat uhýbání pohledem?

Napsal

Co znamená uhýbání pohledem při konverzaci? Naučte se porozumět řeči těla a odhalte, co se může skrývat za uhýbání pohledem.

Co znamená uhýbání pohledem?

Oči jsou oknem do duše

Při konverzaci, pohovoru, pozdravu a v dalších situacích, kdy probíhá nějaká sociální interakce, jsou právě oči oknem do naší duše. Když se naučíte porozumět řeči těla, můžete z neverbálních projevů odvodit celou řadu informací. Pojďme se zaměřit na to, co vše může značit uhýbání pohledem.

Kdo uhýbá pohledem a zírá do dálky, ten přemýšlí

Dříve se věřilo tomu, že když člověk během rozhovoru pravidelně přerušuje oční kontakt a uhýbá pohledem, jednoznačně lze. Jenomže toto vysvětlení s sebou přináší hned několik “ale”. Pokud člověk při rozhovoru často uhne pohledem a dívá se do dálky, spíše než lhaní to naznačuje přemýšlení. Při intenzivním očním kontaktu je totiž mnohem složitější se plně soustředit a někdy je snazší uhnout na chvíli pohledem a přemýšlet o tom, co vám druhý člověk říká.

Přerušovaný oční kontakt může značit také nesoustředěnost

Druhým “ale” může být také nesoustředěnost. Při rozhovoru s někým, kdo je zvyklý věnovat svou pozornost dvaceti dalším věcem, můžete jen těžko spoléhat na to, že udrží svou pozornost dostatečně dlouho pouze na vás. Opět tedy nedělejte unáhlené závěry a než se utvrdíte v tom, že vám ten druhý určitě lže, chvilku pozorujte i jeho další gesta. Má tendenci hrát si například s hodinkami, prstýnky, přešlapuje a neustálé se ošívá? Spíše než na lháře jste narazili na někoho, kdo chvilku neposedí a neumí udržet pozornost.

Uhýbání pohledem prozradí, že jste na rozpacích

Je vám rozhovor s druhým člověkem nepříjemný, nevíte, co mu říct a cítíte se nepříjemně? I to během konverzace vaše oči prozradí. Dalším důvodem, proč lidé uhýbají pohledem, jsou totiž rozpaky. Jakmile tedy začnete řešit něco, co je vám nepříjemné, nevíte, co byste k danému tématu řekli, či vás jednoduše téma rozhovoru nebaví, začnete častěji koukat po okolí.

Za časté uhýbání pohledem mohou i mobily

Rozvoj moderních technologií vnesl do běžných konverzací jeden nešvar: neustálé kontrolování displeje mobilního telefonu. Při rozhovoru s druhým člověkem tak mnoho jedinců přerušuje oční kontakt právě kvůli tomu, aby zkontrolovali, zda se na jejich telefonu neudálo něco nového. Toto chování je naprosto nevhodné na pracovních pohovorech, poradách i na schůzce. Naopak ve větší skupině přátel, kdy je na displeji přilepený každý z party, je toto chování natolik běžné, že nikoho nepohorší.

Kdy uhýbání pohledem značí, že vám ten druhý lže?

Někdy může být tím skutečným důvodem uhýbání pohledem lhaní. Jak si být ale stoprocentně jistí? Zaměřte se na následující detail: dívá se váš protějšek při rozhovoru často doprava dolů? Právě uhýbání pohledem směrem vpravo dolů totiž značí, že lže a snaží se svou lež nějakým kreativním způsobem zakrýt a vymyslet si věrohodnou historku.

Pozor na upřené zírání

Zejména tehdy, když chcete na druhého člověka udělat dobrý dojem, je dobré si pohlídat zejména neverbální gesta a soustředit se na to, abyste příliš často nepřerušovali oční kontakt. Snažte si oční kontakt trénovat s lidmi, které znáte a nedělá vám problém ho při konverzaci udržet. Mnohem lepší je, naučit se být při rozhovoru uvolnění, případně alespoň uvolnění umět přesvědčivě zahrát.

Přestože si to řada z nás neuvědomuje, podvědomě totiž hodnotíme lidi okolo sebe podle toho, jaká gesta dělají a jak na nás během interakce neverbálně působí. Opačným scénářem, který dělá mnohem horší dojem než uhýbání, je zírání. Tím byste svého potenciálního partnera či zaměstnavatele mohli vyděsit. Upřený pohled totiž může působit agresivně, vlezle, vzdorovitě či neústupně.

Co znamená, když muž uhýbá pohledem?

Muži jsou často mnohem snáze čitelnější než ženy. Tedy alespoň z pohledu neverbální komunikace. Pokud si nedávají pozor, snadno je lze přistihnout při tom, když cizí ženě na ulici fasinovaně koukají na hrudník či skenují celou její postavu. V případě, že ale dojde k navázání pohledu mezi ženou a mužem například v autobuse či baru a muž oční kontakt přerušuje, ale následně se na ženu opět upřeně zadívá a přidá i úsměv, jedná se o neklamný signál toho, že se mu žena líbí a rád by se s ní seznámil.

Zcela odlišná je ovšem situace, kdy má problém udržet oční kontakt stálý ženin partner. Časté uhýbání pohledem z mužovy strany při běžném rozhovoru mezi ním a jeho partnerkou, totiž nemusí věštit nic dobrého. V tom lepším případě muž skrývá příjemné překvapení, například dárek. V tom horším se snaží zakamuflovat nevěru a protože se cítí provinile, udržet oční kontakt s jeho partnerkou je pro něj téměř nemožné.

Co znamená, když naopak žena uhýbá pohledem?

Nejsou to ale pouze muži, kteří při konverzaci mohou uhýbat pohledem. Když se žena baví s někým, kdo ji není sympatický a nechce mu věnovat svůj čas, lze to snadno vyčíst z jejího uhýbavého pohledu. Skenováním okolí se snaží najít něco, co by upoutalo její pozornost víc, než jedinec, se kterým mluví. Ženy uhýbají pohledem při rozhovoru s nezajímavým protějškem, ale také při řeči se svou dobrou kamarádkou, která jim například již podesáté vypráví příběh, který znají zpaměti.

Důvodů, proč při rozhovoru uhýbáme očima a nedokážeme se dívat našemu protějšku pouze do očí, existuje víc než dost. Rozhodně tedy nedělejte unáhlené závěry, pokud partner nedokáže udržet oční kontakt a kamarádka se dívá skrze vás a při mluvení neustálé zírá do dálky. Ne vždy musí být na vině lhaní, někdy uhýbání pohledem značí nesoustředěnost, přemýšlení, rozpaky či třeba závislost na telefonu.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *