Umíte rozlišit onemocnění způsobené vyrážkami?

Napsal

Vyrážka tvořená pupínky, suchostí kůže, svěděním a zánětem patří mezi běžné projevy kožních chorob. Pokud je ale provázená zvýšenou teplotou, je nejčastěji způsobena infekční nemocí. Někdy ji lze bezpečně a snadno léčit doma, ale horečka může být příznakem závažnějšího onemocnění, proto byste raději měli vyhledat lékaře. Pečlivě sledujte doprovodné příznaky – bolest hlavy, nevolnost, horečka, případně zvracení.

Spalničky

Jsou způsobeny velmi nakažlivým virem a postihují hlavně děti. Charakteristickou vyrážku tvoří světle červené skvrny až mapy, které postupují z hlavy a krku na hrudník. K dalším příznakům patří horečka, rýma, kašel, rozpraskané rty, zarudlé oči a zvětšené lymfatické uzliny.

Zarděnky

Je to virové infekční onemocnění. Vyskytují se méně často než ostatní dětské infekce, ale mohou být další příčinou vyrážky. U dětí ani dospělých obvykle nejde o vážnou nemoc. Jediné riziko představuje v prvních měsících těhotenství. Výsev drobných růžových skvrn začíná na obličeji a šíří se na trup a končetiny. Po několika dnech se obyčejně ztrácí. Je-li přidružena teplota, není většinou příliš vysoká. Typické je také zduření týlních lymfatických uzlin.

Plané neštovice

Je to mírné infekční onemocnění dětského věku. Méně často, ale zato závažněji probíhají u dospělých. Způsobuje je virus, který mnoho let přežívá v nervech a může se objevit například opakovaně a způsobit pásový opar. Vyrážku planých neštovic tvoří červené svědivé skvrnky, které se mění v puchýřky naplněné čirou tekutinou. Často začíná za ušima, v podpažních jamkách a na trupu. Potom se šíří na paže a dolní končetiny a je provázena lehce zvýšenou teplotou.

Spála

Jde o streptokokovou čili bakteriální infekci. Vyskytuje se dnes méně často a v lehčí formě, než tomu bylo v minulosti. K příznakům patří horečka a bolest v krku doprovázená právě červenými skvrnkami. Vyrážka začíná na trupu, ale brzy se objeví i na obličeji. Výjimkou je okolí úst.

Meningitis

Meningitis je zánět mozkových plen, tzv. membrán, které obklopují mozek. Způsobují jej jak viry, tak i bakterie. Napadá nejčastěji malé děti a dospívající. Meningitis není vždy provázena vyrážkou, ale v některých případech pozorujeme purpurové skvrny, které když na ně zatlačíme, neblednou. K další příznakům patří horečka a spavost, bolesti hlavy, ztuhnutí šíje a přecitlivělost na prudké světlo.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *