Těhotná už pátý měsíc

Napsal

Těhotná už pátý měsíc

Po pravidelném základním vyšetření vás dnes čeká i překvapení. Dnes vám totiž bude podrobně představeno srdíčko děťátka. Ukáže vám obě síně i komory srdíčka a samozřejmě pustí i jeho tlukot. Lékař potom dále zjišťuje, jestli srdíčkem správně proudí krev. Opět bude provedeno vyšetření na vývojové vady, na velikost hlavičky a stehenní kosti. V pátém měsíci se také můžete dovědět, jestli pod srdcem nosíte holčičku či chlapečka.

Změny u miminka

V tomto měsíci již dosahuje délky 25 cm a váží přibližně 250 g. Na hlavičce se objevují první vlásky a na prstíčkách nehty. Jak už jsme si řekli nahoře, lze si poslechnout i činnost srdíčka. Také se začínají oddělovat srostlá víčka, na zubech už je plně funkční sklovina, průdušky jsou rozvětvené, hotové jsou i plicní cévy, tepny a žíly. V žaludku již začínají působit šťávy a odcházejí do tenkého střeva.

První pohyby

Už je to tak. V pátém měsíci můžete poprvé cítit pohyby miminka. Pokud čekáte prvního potomka, pohyby se vyskytnou přibližně mezi 20. – 22. týdnem. U ostatních maminek pak okolo 18. – 20. týden. Na pociťování pohybů miminka má vliv nejen zkušenost žen, ale i tvar postavy. Ženy hubenější jsou na pohyby mnohem citlivější. Pohyby jsou nejlépe cítit, když se položíte na záda a ruce dáte do dolní části bříška. Jen tak budete svědkem buď jakéhosi převalování uvnitř těla, nebo zřetelného kopnutí. Čím budete déle těhotná, tím častěji a více ucítíte pohyby a v závěru těhotenství bude pohyb miminka i vidět okem.

Změny u maminky

Toto období je pro maminky spokojeným prožitkem. U většiny žen se zlepší pleť a i vlasy se stanou hustšími. Na zaoblené bříško už jste si zvykla a začínáte cítit i pohyby miminka. Často ženy dohánějí kulturu, na kterou před tím nebyl vůbec čas. Dávejte ale pozor na akce, kde by hrozil například nepředpokládaný úder do břicha.

Doporučuje se nosit také obuv s nízkými podpatky. Zejména na ni by se měly soustředit ženy, které trpí na bolesti zad. S dalšími stupni těhotenství budou bolesti stále častější a silnější. Svůj objem také zvyšují prsa a některým ženám otékají končetiny. Pozorujete na sobě, že se snadno zadýcháte i při nepatrném pohybu.

Co se jídla týče, denně spotřebujete přibližně o 500 až 600 kalorií více a týdně přiberete asi půl kila. Důležité je dodržovat pitný režim.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *