Vyvolat porod můžete i jinak než zaváděním tablet od lékařů. Zkuste přírodnější možnosti

Napsal

Čekáte na rozjezd porodu a stále nepřichází? Termín porodu už se blíží nebo ho dokonce již překračujete, miminko stále ne a ne ven – a lékaři už na vás tlačí s vyvoláváním porodu? Pak byste možná měla vědět, že to jde i jinak, než hospitalizací v nemocnici a rozjezdem porodu chemickým způsobem.

Hamiltonův hmat

Termín porodu je na spadnutí a při poslední kontrole u lékaře v porodnici už vám plánují vyvolání porodu? Zjistěte si co nejvíce informací a možností, které teď máte.

První volbou, kterou vám jistě nabídne i sám gynekolog či porodník, je Hamiltonův hmat. Provádí se přímo v ambulanci, kdy lékař speciálním hmatem oddělí vak blan od děložní stěny. Tento zákrok se provádí pouze těm těhotným ženám, které již mají termín porodu a jejich porodní cesty jsou připravené na rozjezd porodu. Hamiltonův hmat není nikterak náročný ani bolestivý, žena může pouze cítit nepříjemný tlak.

Po takovém hmatu se často rozjede porod sám od sebe ještě ten den, u některých rodiček ale i po pár dnech.

Častější procházky a větší pohyb

K samovolnému vyvolání porodu pomáhá také větší fyzická aktivita. Proto se rodičkám v termínu porodu doporučuje procházka nebo dokonce chůze do schodů. Můžete si také zacvičit těhotenskou jógu, při které se protáhnete, tělo příjemně uvolníte a také unavíte.

Stejně vám může k odstartování porodu pomoci také váš partner a společná intimní chvíle. Sex totiž pomůže s přípravou porodních cest, dokonce spermie uvolňují prostaglandin – hormon, který pomáhá s rozjetím porodu. Nebojte se si tento zážitek před porodem pořádně užít, váš orgasmus pomůže vyplavit hormon oxytocin, se kterým se bude váš porod hladce rozjíždět.

Čaj z maliníku

Již naše babičky věděly, že listy z maliníku mají blahodárný účinek na ženské zdraví, těhotenství i přirozený porod. Maliník je především známý jako skvělý pomocník pro hojení po porodu, ale také před porodem vám hodně pomůže s přípravou porodních cest. Čaj z maliníku můžete začít pít ještě před termínem porodu, zařazení čaje do jídelníčku určitě konzultujte s vaším lékařem.

Datle a skořice

Mezi další babské rady na horní příčky žebříčku rozhodně patří i tyto dvě ingredience. Přidejte si do čaje každý den skořici. Právě toto aromatické koření pomáhá s přirozeným rozjezdem porodu. Pár datlí každý den vám také pomůže s přípravou na porod.

Ricinový koktejl

Další skvělý recept, který pomáhá k rozjetí porodu, je ricinový koktejl. Skládá se z ricinového oleje, meruňkového džusu a panáka tvrdého alkoholu. Jeho užití určitě konzultujte s vaší porodní asistentkou nebo lékařem. Před vypitím koktejlu je totiž třeba, aby vaše tělo bylo na porod připravený. Po vypití tohoto koktejlu by se měly kontrakce rozjet asi do pěti hodin. Současně se začátkem porodu mohou přijít také projímavé účinky, které však porodu jen pomohou.

Masáž bradavek

Dobrým tipem, jak přirozeně vyvolat porod, je masáž prsou. Zejména masáž bradavek je velmi stimulační proces, díky kterému mohou brzy nastoupit kontrakce. Každou hodinu si masírujte dvorce a bradavky jemným dotykem alespoň 15 minut. Díky tomu se bude z vašeho těla přirozeně vyplavovat oxytocin, který kontrakce přirozeně rozjede.

Metody od lékařů

Pokud se vám nepodaří rozjet porod přirozenou metodou, nechte si pomoci od lékařů, kteří moc dobře vědí, jak na to. První volbou, kterou vám nejspíš lékař hned po hospitalizaci nabídne, je prostaglandinová tableta nebo gel. Zavádí se přímo do pochvy a simuluje váš hormon prostaglandin, se kterým se kontrakce krásně rozjedou.

Druhou volbou bývá samotný hormon oxytocin, který se zavádí kapačkou přímo do oběhu těla. Tento hormon má za úkol dát tělu impuls vyvolávající stahy dělohy.

Třetí možností pak bývá samotné prasknutí plodové vody, tento zákrok je bezbolestný a často rozjede porod během malé chvíle.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *