První pohyby miminka

Napsal

První pohyby miminkaNovorozenci nedokážou kontrolovat pohyby a zdánlivě účelové pohyby, které dělají – například sání nebo uchopování -, jsou pozůstatky reflexů. Před porodem i po něm však novorozenec kope, rozhazuje rukama a hází sebou. Tyto náhodné pohyby posilují svalstvo a stimulují nervový systém. Postupně se dítě naučí zvedat a pohybovat různými částmi těla.

Rozvoj motorické činnosti postupuje u všech kojenců se stejnou zákonitostí : svalové ovládání postupuje odshora dolů a od středu ven. Proto se děti naučí zvedat hlavičku dlouho předtím, než začnou chodit či používat paže k bouchání do předmětu dříve, než sevřou ruku v pěst, aby ho mohly uchopit.

Ovládání hlavičky

Novorozenci a mladší kojenci mají příliš slabé šíjové a zádové svaly, které ještě neudrží těžkou hlavičku, proto ji pokaždé, když dítě chováte, musíte podepřít. V šesti týdnech ji na chvíli udrží: když ho chováte, zvedne kojenec občas hlavičku na několik vteřin nebo ji alespoň otočí do strany. Dokáže také udržet hlavičku, když sedí v dětské sedačce nebo v polohovacím lehátku.
Ve třech měsících, když leží na bříšku, zvedne hlavičku a otočí ji, aby kolem sebe vidělo – jsou děti, které jsou natolik silné, že to dokážou již po několika málo týdnech. Nejprve ji neudrží dlouho, ale jak jejich síla roste, začínají se v poloze na bříšku opírat o celé předloktí a tím se zvedají o ramínka. To je důležitý předstupeň lezení.
Ve čtyřech měsících už bude vaše dítě schopno udržet hlavičku zpříma, když ho nese – i když při zvedání nebo při nečekaném pohybu bude stále potřebovat oporu vaší ruky. A v šesti měsících už má většina dětí vyvinuté šíjové svaly natolik, že samy udrží hlavičku zpříma, pokud mu podpíráte dolní část těla. Zanedlouho se naučí samo sedět ; některé děti to zvládnou už v tomto věku.

Miminko je zpočátku jako hadrová panenka. Navíc, dokud je hodně, záleží na každém pohybu. Maminky, které se s novorozencem sblíží, určitě co nejdříve poznají, kde drobečka chytit, aby mu nepůsobily nepříjemnou bolest či nepříjemný pohyb, kterého by se miminko mohlo leknout.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *