Masážní techniky

Napsal

Zaujal vás minulý článek, kde jsme vysvětlovali, jak je masáž těla kojence důležitá a chtěli byste si to sami vyzkoušet? V tomto díle vám popíšeme několik druhů technik. Stačí jen trpělivost a láska. Pokud máte z masáží strach, pak úplně zbytečně, na masáži totiž nemůžete nic zkazit, navíc správná maminka na tělíčku zná každý záhyb i kůstku.

Podmínky pro masáž

Dítě může být při masáži nahé nebo s plenkou. Nahé dítě plně vychutnává kontakt kůže na kůži, který kojenci tak milují. Jemně rozetřete malé množství oleje – například olivového nebo slunečnicového – dítěti po těle, aby po něm ruce hladce klouzaly a nedrhly. Místnost musí být pro masáž dobře vyhřátá.
Položte dítě na silnou osušku, aby se cítilo pohodlně (pod nahé dítě můžete dát čistou plenku). Několikrát se pomalu nadechněte, abyste se uvolnila. Masáž musí být dostatečně pevná, ale ne lechtivá. Každý masážní postup opakujte několikrát, avšak respektujte, když dítě projeví nesouhlas.

TYPY na masáž

1. Položte dítě na záda a dívejte se mu do očí. Dejte dlaně k sobě a jemně položte strany malíčků na střed hrudníku. Pomalu rozevírejte dlaně s palci u sebe a malíčky odtahujte od sebe, dokud nebudou rozevřené dlaně spočívat dítěti na tělíčku. Vydržte tak několik sekund.
2. Řekněte děťátku, že ho budete masírovat. Jemně položte ruce doprostřed hrudníku a nepřerušovaným pohybem začněte kroužit vzhůru a směrem ven k ramenům, pak po stranách žeber a zpátky doprostřed.
3. Položte ruce na hrudník a hladivými pohyby postupujte vzhůru a do stran, postupně zapojte do masáže paže a ruce.
4. Nyní postupujte oběma rukama dolů po těle až k nožičkám. Levou nožku vezměte do jedné ruky a druhou rukou uchopte kotník a promačkávejte dolní končetinu od stehna po kotník.
5. Jednou rukou držte levou nohu nad kotníkem a palcem druhé ruky promačkávejte okraje chodidla. Pak uchopte kotník a dlaní přejeďte přes chodidlo od paty k prstům. Totéž opakujte na pravém chodidle.
6. Nyní vezměte do ruky levou paži a druhou rukou uchopte dítě za zápětí a jemnými stisky postupujte po paži od ramene k zápěstí. Postup opakujte jednou rukou třikrát, pak si ruce vyměňte. Opakujte postup na druhé ruce.
7. Při masírování bříška začínejte na pravé straně a střídavě, nepřerušovaným a hladivým pohybem přitahujte ruce směrem k sobě. Postupujte přes bříško zprava doleva a zpět. Dávejte pozor, abyste moc netlačila.
8. Obraťte dítě na bříško, teď můžete odstranit plenku. Jednorukou uchopte nožičky, druhou mu položte na lopatky a potom jí s použitím mírného tlaku sjížděje dolů po zádech a po dolních končetinách, krouživými pohyby zprava doleva promasírujte jemně zadeček a potom znovu postupujte po zádech k ramenům.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *