Jaké jsou největší výhody plavání?

Napsal

Je plavání opravdu tak ideální sport pro všechny? Mluví se o něm a jeho účincích jako o kouzelných až zázračných. Jakou jsou reálné benefity plavávání?

Jestliže si myslíte, že musíte být mistrovský plavec, abyste mohli využívat veškerých benefitů, tak jste na omylu. Plavání má blahodární účinky na každého. Oproti ostatním populárním sportům jako je běh, jízda na bruslích nebo tenis, plavání vůbec nezatěžuje kolena, kyčle ani jiné klouby.

Funguje spíše jako určitý druh rehabilitace. To je pouze jedna z mnoha výhod tohoto sportu. Ovoce, které dostanete, budete sklízet i dlouhou dobu po tom, co vylezete z bazénu. Vědci prokázali pozitivní vliv nejen na tělesné, ale i duševní zdraví. Přispívá i k dlouhověkosti.

Jak dlouho a jak pravidelně plavat?

Odborníci doporučují plavat po dobu 150 min asi dvakrát týdně jestliže chcete posilovat svaly. Pokud chcete plavání zařadit místo cvičení plavejte intenzivně třikrát týdně po dobu 30 minut.

Pokud jste v plavní opravdoví nováčci, začínejte pozvolna. Hlavně nepřepálit začátek. Pro správnou techniku neváhejte oslovit plaveckého trenéra. Nejen, že pohlídá techniku, ale také tempo. Budete mít jistotu, že si neublížíte. Existují znaky, které poukazují na zranění způsobené plaváním. Jaké to jsou? Bolest, která přetrvává delší dobu něž 3 dny, která je ostrá a pichlavá, která pulzuje. V Tomto případě plavání na dobu vynechte.

Důvody, proč začít s plaváním

Jestli se stále rozhodujete, zda s tímto sportem začít, zde jsou důvody, proč rozhodně ano!

Prospěšnost zdraví

Jak je již výše zmíněno, je prokázané, že plavání prodlužuje život. Snižuje se riziko předčasného úmrtí a pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních chorob. Plavci mrtvicemi téměř netrpí. Dlouhověkost je zaručená.

Kila půjdou dolů sama

Plavání je přirozený pohyb pro tělo. Cvičíte, a ani o tom nevíte. Budete hubnout a nebudete vědět jak. Při plavání zapojujete téměř každý sval vašeho těla – ramena, nohy, trup, paže i záda. Podle výzkumu člověk, který váží 150 kg, dokáže při plavání spálit okolo 430 kalorií. Při rychlé chůzi spálí pouze 265 kalorií. Plavání snižuje tělesný tuk a BMI.

Srdce jako zvon

Každý sport posiluje srdeční činnost. Aerobní cvičení, mezi které spadá i plavání, stimuluje srdce obzvláště. Při pravidelném plavání se vaše srdce stane silnější a plíce efektivnější. Bude využívat mnohem více kyslíku. Pomáhá také řešit nepravidelný srdeční tep, vysoký tlak a další srdeční potíže.

Roztáhlý hrudní koš

Plavání pomáhá nejen řešit srdeční problémy, ale také i plicní. Pokud trpíte astmatem nebo jiným plicním onemocněním, plavání bude fajn změna a krok ke zlepšení zdravotního stavu. Jak je to možné? Během plavání trénujete a posilujete svaly, potřebné k dýchání. Pro astma je vhodné vlhké a teplé prostředí s nízkým obsahem pylu. Bazény jsou ideální.

Jako Einstein

Je prokázané, že plavání zvyšuje mozkovou činnost. Po 20minutovém plavání lidé ve výzkumu reagovali mnohem rychleji a lépe než ve specializovaných testech, které byly prováděny před plaváním. U myší se projevila mnohem lepší krátkodobá i dlouhodobá paměť. Odborníci však tvrdí, že stejný účinek má i na lidi.

Vždy úsměv na rtech

Máte-li smutné a těžké období, choďte často plavat. Sport a pohyb obecně celkově vytváří úsměv na rtech. Plavání zlepšuje náladu nejvíce. Konkurence může být pouze jóga či aerobic. Během pohybu se uvolňuje hormon štěstí dopaminu a endorfinu. Snižuje stres a eliminuje deprese i úzkosti.

Spát jako miminko

Spánek má blahodárné účinky na tělo. Regeneruje ho a uvolňuje od stresu a napětí. Během sportu si pročistíte myšlenky a unavíte tělo. Někteří říkají, že se vám během plavání resetují vnitřní hodiny. Výzkum prokazuje, že lidé, kteří plavou spí o 80 % lépe než nesportovci.

Pryč s bolestí

Jak se již zmínilo, plavání je určitá forma rehabilitace. S tímto sportem hravě pokoříte každou dlouhodobou chronickou nemoc. Celé tělo si protáhnete a zregenerujete.

Ačkoliv má plavání velmi dobrý vliv na zdraví, vždy intenzivní plavání konzultujte s lékařem, obzvláště když trpíte nějakou chorobou.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *