Jaké jsou jógové dýchací techniky? Naučte se ovládat svůj stres jednoduše a přirozeně

Napsal

Snad každá žena již zkusila cvičit jógu. Ať už ráno po probuzení sama či odpoledne ve skupině na lekci jógy. Obliba jógy stále roste, protože lidé poznávají její fyzické a duševní výhody. Díky józe můžete předcházet stresu a snižovat ho, A to je nejčastější cíl všech, kteří jógu cvičí. Kromě fyzických pozic cvičení jógy zahrnuje také dýchání, meditaci a relaxační techniky.

Jógové dýchací techniky

Jaké jsou zdravotní přínosy jógy?

Jóga podporuje duševní a fyzické uvolnění, což pomáhá snižovat stres a úzkost. Fyzické pozice podporují flexibilitu, uvolňují napětí a zmírňují bolest. Jógové pozice také uvolňují fyzické blokády, jako jsou svalové uzly, což pomáhá uvolnit emoce a napětí. Podporují navíc uvolňování endorfinů, které zlepšují náladu, což pozitivně ovlivňuje to, jak zvládáte stres. Soustředění se na přítomný okamžik během cvičení jógy zvyšuje vaše vědomí, posiluje koncentraci a soustřeďuje mysl.

Jógové dýchací techniky ke zmírnění stresu

Jóga zahrnuje také dechová cvičení, která odbourají stres, a hlavně vás naučí, jak regulovat dech a zhluboka dýchat. To pomáhá zklidnit tělo i mysl. Dechové techniky mají také pozitivní vliv na kvalitu vašeho spánku.

Dechová cvičení můžete provádět během cvičení jógy nebo když se chcete během dne zaměřit na relaxaci. Vyzkoušejte je také v momentě, kdy vás někdo naštve nebo jste se octla ve vypjaté situaci.

Pokud jste někdy byli vystresovaní nebo úzkostní (buďme upřímní, to jsme někdy všichni), pravděpodobně vám někdo řekl, abyste se zhluboka nadechli. V danou chvíli to může být těžké. Věda však ukazuje, že techniky hlubokého dýchání jsou účinným způsobem, jak okamžitě zklidnit nervový systém a snížit úzkost.

Hluboké břišní dýchání

Hluboké břišní dýchání využívá bránici k maximálnímu rozšíření plic. Začněte v pohodlné poloze vleže na podlaze nebo vsedě na židli. Jednu ruku si položte na hrudník a druhou těsně pod hrudní koš, abyste cítili pohyb bránice. Pomalu se nadechujte nosem a počítejte do pěti. Vnímejte pohyb vzduchu v těle, jak se vám zvedá žaludek. Poté vydechujte ústy opět po dobu pěti sekund a vnímejte, jak se váš žaludek uvolňuje směrem dovnitř.

Zadržované dýchání

Nadechněte se, zatímco v hlavě počítáte do čtyř. Poté zadržte dech na stejnou dobu. Poté vydechněte opět po dobu 4 sekund. S každým počítáním dechu si v hlavě nakreslete například čtyři strany krabice. Před nádechem opět na 4 sekundy zadržte dech. Tento postup čtyřikrát zopakujte a pocítíte, jak se vaše tělo uvolňuje a jak se ze svalů uvolňuje napětí.

Střídavé dýchání nosními dírkami

Posaďte se do pohodlné polohy se zkříženýma nohama. Jakmile dokončíte výdech, položte si palec pravé ruky na pravou nosní dírku. Nadechněte se levou nosní dírkou a počítejte do pěti. Poté zakryjte levou nosní dírku a odkryjte pravou nosní dírku, než začnete vydechovat a počítat do pěti. Nyní se nadechněte pravou nosní dírkou a držte palec na levé nosní dírce. Poté zakryjte pravou nosní dírku a vydechněte levou. Pokračujte ve střídání nosních dírek po dobu několika minut.

Lví dech

Nadechněte se na jeden hluboký nádech a otevřete oči dokořán. Poté otevřete ústa a vyplázněte jazyk, vyfoukněte všechen vzduch z úst a vydejte lví zvuk “háááá”. Při výdechu můžete dokonce stáhnout svaly kolem krku, abyste si opravdu připadali jako lev!

Ohnivý dech

Posaďte se se zkříženýma nohama na podlahu a držte rovná záda. Nadechujte se nosem po dobu pěti nádechů a zároveň si položte ruku na břicho, abyste cítili, jak se zvedá. Jakmile dokončíte nádech, silně vydechněte nosem a zapojte břišní svaly. Dbejte na to, aby nádech a výdech byly stejně dlouhé, i když jsou prováděny různou silou. Tento postup opakujte rychle desetkrát.

Jóga, meditace a dechová cvičení jsou skvělým způsobem, jak snížit stres, doplnit energii a zlepšit celkovou pohodu. Užijte si proces objevování technik a cvičení, které vám přinášejí největší užitek.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *