Jak si po Vánocích udržet stejnou váhu

Napsal

Dali jste si při novoročním předsevzetí slib, že rozumně zhubnete? Výborně, toto je první krok k úspěchu. Na druhou stranu se potom většina těchto „dietářek“ strachuje, zda-li si pak dokáže vydřenou postavu udržet. Bojíte se také, že když přestanete jíst podle hubnoucího jídelníčku, půjdou kila zase vesele nahoru? Dnešní článek vám poradí, jak se vyhnout jo-jo efektu.

Osmero pravidel krásné postavy

1. Přestaňte si vybírat krátkodobé, zjednodušující a trýznivé diety a místo toho trvale přelaďte na zdravý životní styl, který lze udržovat neustále, aniž byste měla pocit, že držíte dietu. Dlouhodobě úspěšná je totiž jedině taková dieta, o níž nevíte, že ji vůbec držíte.
2. Nechte tělo zvyknout si zase na novu dietu. Čím déle, tím lépe. Tělo si totiž moc dobře pamatuje, s jakými úspěšnými či neúspěšnými pokusy o snížení váhy se už sekalo. Pokud diety zkoušíte častěji, než je zdrávo, začne si pro „jistotu“ ukládat všechno jídlo do tukových zásob a mstí se pak jo-jo efektem.
3. Při dietě mějte v malíčku denní energetický příjem. Dokud jste hubli, bylo třeba jíst přibližně kolem 4000 – 6000 kJ. Pro udržení váhy obvykle stačí pohybovat se v rozmezí 6000 – 8000 kJ. Pokud je to nutné, po skončení diety můžete každý týden navýšit energetický příjem maximálně o 400 kJ. Pravidelně jednou týdně se važte.
4. Navykněte tělo na pravidelnou fyzickou námahu, pitný režim, stravování a vychutnávání jídla i na pravidelný odpočinek.
5. Pokud se z diety „uvolníte“ na společenských akcích, svět se nezboří a druhý den můžete ve zdravém životním stylu pokračovat. Pro dobré svědomí si například na večírku zatancujte, místo sladkého džusu pijte raději neperlivou vodu či místo pomazánek s majonézou si dejte salát.
6. Dejte si na lednici seznam zdravých potravin, který bude obsahovat ňamky bohaté na bílkoviny, vlákninu, vitaminy, kvalitní sacharidy a zdravé tuky.
7. Nepropadejte panice, že dál už nehubnete, raději pozorně naslouchejte potřebám svého těla. Často by lidé chtěli ještě hubnout, ale hubnutí se zastaví, navzdory dietním snahám. Na místě je trpělivost, hubnutí se buď zase rozběhne, nebo to také může být signál, že jste se dostali na svou optimální hmotnost.
8. Mějte se rádi a sobecky oceňte každý svůj úspěch. Vaše okolí vás obvykle pochválí poté, co si všimne, že jste zeštíhleli, brzy však už se to bere jako samozřejmost. Vy se ale chválit nepřestaňte, protože zhubnout je sice občas náročné, ale mnohem těžší je si svoji optimální váhu udržet.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *