Funguje chůze při hubnutí? Aneb jak spálit ještě více kalorií

Napsal

Chůze má mnoho výhod – a ano, hubnutí je jednou z nich. Hledáte cvičební rutinu, kterou lze snadno dodržovat a která může přinést výsledky, aniž byste museli chodit do posilovny, učit se složité pohyby nebo utrácet peníze za vybavení? Začněte chodit! Jak si vytvořit režim chůze, který vám pomůže zhubnout?

Jak pomůže chůze s hubnutím

Hubnutí pomocí chůze

Chůze – tento jednoduchý pohyb se možná nezdá jako nejefektivnější dostupné cvičení, ale rozhodně pomáhá při hubnutí, zlepšuje duševní zdraví a má další účinky. I několik tisíc kroků denně může spálit stovky kalorií a snížit riziko mnoha onemocnění. Je snadné styl své chůze trochu poopravit a zvýšit tak spalování kalorií.

Pokud chcete chůzí opravdu zhubnout, doporučuje se chůze 45 až 60 minut denně po většinu dní v týdnu, což je asi o 15 až 30 minut více než základní doporučení pro celkové zdraví a pohodu. To je 30 minut aktivity denně po většinu dní v týdnu.

Tento čas ale nemusí být během jedné procházky, můžete si jej rozdělit v průběhu dne, klidně do dvou nebo tří velkých celků.

Klidně si dejte ráno 30minutovou procházku a pak další 15 nebo 30minutová procházku po večeři nebo během polední pauzy. Jde o to, abyste se snažili dát dohromady 45 minut až hodinu chůze, což obvykle nejlépe koreluje s přiměřeným úbytkem hmotnosti nebo lepší kontrolou hmotnosti.

Kolik můžete chůzí zhubnout?

Je samozřejmě obtížné odhadnout, kolik kilogramů lze při chůzi zhubnout, vzhledem k množství faktorů, které se na tom podílejí. Ale můžete očekávat, že spálíte asi sto kalorií na každých tisíc kroků, které ujdete.

Množství váhy, kterou člověk zhubne, bude obvykle záviset na tom, jak často se chůzi věnuje. Jde o počet dní v týdnu, na době trvání chůze a také na intenzitě, s jakou chodíte. Průměrná čtyřicetiletá žena, která měří 170 cm a váží 165 kg, by mohla zhubnout pět kilogramů za dva měsíce, kdyby přešla z nečinnosti na hodinovou chůzi pětkrát týdně.

Pamatujte ale na to, že špatnou stravu chůzí prostě nelze přebít. V tomto případě je potřeba udělat několik zdravých úprav ve svém jídelníčku, které povedou k mírnému kalorickému deficitu.

Průměrný zdravý dospělý člověk pravděpodobně zaznamená rozdíl v tom, jak se cítí, když zařadí více pohybu a upraví jídelníček. Při změně stravy a pohybu však můžete, ale také nemusíte zhubnout. To, zda zhubnete, se může lišit v závislosti na osobní genetice a metabolismu, věku, celkové úrovni fyzické aktivity, úrovni stresu, a dokonce i spánku.

Jak můžete začít s chůzí za účelem hubnutí?

Začátek je jednoduchý – stačí si vybrat trasu a začít se hýbat! Určitě si pořiďte pohodlnou obuv, ale není třeba investovat do luxusních bot nebo jiného vybavení. Vhodnou rychlostí pro začátek je chůze tempem přibližně 5 km/h.

Zkusit se postupně propracovat až k 10 000 krokům za den, což vám pomůže spálit asi 1 000 kalorií. 8 000 kroků několik dní v týdnu snižuje riziko úmrtí, takže i když se vám nepodaří dosáhnout mety 10 000 kroků, stále uděláte pokrok pro své zdraví.

Jak můžete při chůzi spálit ještě více kalorií?

Pokud chcete procvičit celé tělo, je možné chůzi vylepšit změnou terénu. Chůze do kopce nebo naklonění běžeckého pásu zvyšuje intenzitu a náročnost chůze. Můžete také zavést několik intervalů, kdy budete měnit rychlost chůze. Pokud jste venku, jděte opravdu svižně od cedule k ceduli. K další ceduli jděte zase běžným tempem. Pokud jste na běžeckém pásu, dejte si 3 minuty pohodlné chůze a pak další minutu nebo dvě jděte třeba o půl kilometru za hodinu rychleji.

Jaké jsou další zdravotní výhody chůze?

Chůze má samozřejmě více výhod než jen hubnutí. Stejně jako každé jiné aerobní cvičení pomůže chůze zlepšit funkci vašeho kardiovaskulárního systému, podpoří kontrolu hladiny cukru v krvi a sníží krevní tlak. Všechny výhody, které můžete získat z jiných forem kardio cvičení, jako je jízda na kole, běh nebo plavání, můžete získat i při chůzi.

Chůze může mít přínos i pro duševní zdraví. Cvičení totiž pomáhá zmírnit a zvládnout stres a úzkost.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *