Jak novorozenec komunikuje?

Napsal

IJak novorozenec komunikuje když jsou novorozenci ještě bezmocní, vždycky se svým způsobem dokážou přihlásit o to, co potřebují, a to pláčem. Z počátku vám možná bude jejich pláč připadat stejný, ale časem si všimnete, že zní jinak a lehce se je naučíte rozeznávat. Jako maminka to vycítíte. Miminko si vás přivolá jiným zvukem, když má hlad a jiným když ho třeba něco bolí.

Po několika týdnech kojenec začne svým způsobem vyjadřovat radost. Uslyšíte od něj broukání, vrnění nebo další zvuky, které bude opakovat.

Už se usmívám

První úsměv u nemluvněte zachytí rodiče až po šesti týdnech od porodu. Není to nic zvláštního. Opět jím vyjadřuje velkou spokojenost a vy můžete být hrdá, že se o novorozence tak pěkně staráte.
Ze začátku se nemluvně usmívá na každou tvář, dokonce i na fotografie. Ve třech měsících už ale začne lépe vnímat osoby, které se v jeho blízkosti pohybují nebo často vyskytují a úsměvem je také obdaruje.

Víte, jak miminko správně chovat?

Chování a přenášení nemluvněte vyžaduje důvěru a pocit bezpečí na obou stranách. Jsou dva způsoby, jak kojence chovat : ve vzpřímené poloze, který je vhodný pro děti trpící plynatostí, a v náručí, při kterém dítě lépe ukonejšíte.

1. Vzpřímený
Opřete si dítě o hrudník, aby se hlavičkou opíralo o vaše rameno. Jednou rukou mu podepřete zadeček a záda a druhou rukou mu podpírejte záda a hlavičku, aby tělíčko nepřepadávalo dozadu.

2. V náručí
Hlavičku a ramínka položte do ohnuté paže a druhou rukou podepřete záda a zadeček. Novorozeňata budou mít větší pocit bezpečí, když si je připustíte takhle blízko k tělu. Víc než kdy jindy vnímají tep a teplotu maminky, a proto je nic neruší v klidném spánku.

Zvedání a pokládání kojence

V prvních týdnech života musíte kojence držet bezpečně a pohodlně, dokud se jim dostatečně nevyvinou šíjové svaly, které jim drží hlavičku zpříma. Zvedejte dítě jemě a pomalu, abyste je nepolekala. Řekneme vám, jak na to:

1.    Nejprve upozorněte dítě na svoji přítomnost něžným rozmlouváním a položením ruky na bříško. Nakloňte se tak, abyste se k němu přiblížila, a vsuňte jednu ruku pod hlavičku a pod krk.
2.    Druhou ruku vsuňte pod záda a pod zadeček a pomalu dítě k sobě přitáhněte. Napřimte se, až když je máte přitisknutí k hrudníku.
3.    Když dítě pokládáte, držte je těsně u svého těla, aby nemuselo být dlouho ve volném prostoru. Než ruce vytáhnete, nechte je ještě chvíli pod dítětem.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *