Jak vyzrát na nespavost a noční převalování se?

Napsal

Nedá vám váš telefon v noci spát? Mnoho lidí kvůli procházení sociálních sítí před spaním má celou noc zkaženou. Když k tomu připočteme změnu času, každodenní stres a nekonečný seznam úkolů, máme recept na absolutně nezdravý spánek. Jaký je tedy nejlepší způsob, jak si dopřát spánek?

Jak dobře spát?

Než navštívíte lékárnu, vyzkoušejte naprosto přirozený spánek, který přichází s praktikováním zdravých spánkových strategií. Jaké to jsou?

  • Dodržování konzistentního časového rozvrhu před spaním.
  • Praktikování relaxačních rituálů před spaním.
  • Udělat si čas na cvičení.
  • Zvládání stresu během dne.

Jak si vybudovat návyky pro lepší spánek

Stejně jako správné stravování nebo více pohybu je kvalitní spánek zásadní pro dobré zdraví. Spánek ovlivňuje vše od způsobu učení přes náladu až po imunitní systém, takže se rozhodně vyplatí posunout spánek na vyšší příčku ve svém seznamu úkolů. Pokud nemáte zdravotní potíže, které vám brání v tom, abyste se vyspali, mnoho běžných problémů se spánkem lze vyřešit vytvořením lepších spánkových návyků.

Týdenní spánkový plán

Tento týdenní spánkový plán vám pomůže odhalit tajemství lepšího spánku tím, že vám poskytne nástroje k pochopení vašich individuálních spánkových návyků. Začnete odhalovat, co vám v noci brání usnout – a přejdete od bezvědomí a únavy k odpočinku a připravenosti na nový den.

Den 1: Stáhněte si spánkový deník

Každé ráno po následujících sedm dní si položte tyto tři otázky:

  1. Kdy jsem šla spát?
  2. Jak jsem spala?
  3. A jak jsem se cítila, když jsem se probudila?

Odpovědi si zapište do tohoto praktického spánkového deníku, abyste získala přehled o tom, co vám v noci nedá spát.

Den 2: Vyhněte se před spaním obrazovkám

Světlo z televize nebo telefonu vám ztěžuje odpočinek a usínání. Vaším dnešním úkolem je vypnout svá zařízení nebo cokoli jiného, co vás udržuje vzhůru, alespoň jednu hodinu před spaním, aby měl váš mozek co nejlepší šanci na kvalitní spánek.

Den 3: Hlídejte si příjem kofeinu a alkoholu

Několik hodin před spaním se vyhněte nápojům s obsahem kofeinu, jako je káva a energetické nápoje. Šetřete také s alkoholem, který má sice uvolňující účinek, ale může způsobit, že se uprostřed noci probudíte a nechce se vám spát.

Den 4: Optimalizujte si rána, abyste v noci lépe spala

Abyste mohla lépe spát, je třeba si nastavit vnitřní tělesné hodiny. Vyjděte ven na přirozené světlo během první hodiny po probuzení. To je klíčem k tomu, aby se váš spánkový režim dostal do správných kolejí.

Den 5: Vyměňte večerní svačinu nebo sklenku vína za šálek čaje

I tak jednoduchá věc, jako je šálek teplého bylinkového čaje, vás může naladit na lepší spánek. Tento návyk po čase začne vysílat do našeho mozku signály, že je čas začít vypínat a že brzy přijde spánek. Šálek teplého čaje vám také může pomoci zmírnit chutě na sladké po večeři, což by váš spánek také narušilo.

Den 6: Zapoťte se

Kdy jste se naposledy věnovala nějaké sportovní aktivitě? Lidé, kteří se každý týden věnují 150 minutám středně intenzivního až intenzivního cvičení, spí lépe. Nemusíte hned utíkat do posilovny, stačí jít na svižnou procházku třeba dvakrát týdně, Nebo si zajděte zaplavat.

Den 7: Zhodnoťte své výsledky

Na konci plánu budete mít k dispozici údaje za celý týden, které si můžete ve svém spánkovém deníku prohlédnout. Můžete tak najít jisté vzorce. Například spíte méně ve všední dny, když si dáte dvojité espresso, abyste zahnali odpolední útlum? Nebo možná spánek o víkendu způsobuje v pondělí ráno to, že nejste schopna vylézt z postele? Zhodnocení těchto změn vám může pomoci přijít na kloub tomu, co vám v noci nedá spát.

Příjemné usínání!

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *