Jak mít klidný spánek? Aneb žádné noční můry

Napsal

Budíte se uprostřed noci s rychlým dechem úplně zpocení? Noční můry potrápily někdy téměř každého. Ať už se jedná o nekonečné pády do neznáma, tmavé místnosti nebo tragické události vám či vašim blízkým. Poradíme vám, jak s nočními můrami navždy skončit!

Co jsou sny?

Někomu se prý zdají, někomu ne. Vědci tvrdí, že všichni sníme naprosto stejně. Jen si je nepamatujeme. Sny říkají o našich myšlenkách více, než si myslíme. Jsou to iluzionistické vjemy tvořené naším podvědomím. Zdají se nám příběhy, po kterých neuvěřitelně toužíme nebo naopak největší strachy našeho vnitra. Často však sníme o událostech vzdálených od reality. Odborníci tvrdí, že sny jsou prostředek našeho vědomí, který má za úkol vyrovnat se se všemi obtížemi a překážkami.

Proč máme noční můry?

Ačkoliv víme, že to byl pouze sen, dokáže nám noční iluze rozhodit celé ráno. I když bylo prováděno nespočet výzkumů, dodnes se přesně neví, proč se nám špatné sny zdají. Některé věci jsou zkrátka ještě zahaleny tajemstvím.

Dokázala se však souvislost mezi délkou spánku a sny. Ty totiž přichází ve fázi spánku, která je nejhlubší a nejdelší. Proto čím spánek trvá déle, tím je vyšší pravděpodobnost, že se objeví sen v jakékoliv podobě. Chronický výskyt nočních můr na naše tělo ani mysl nepůsobí dobře. Špatný spánek může vyústit do spánkových problémů doprovázených psychickými komplikacemi či problémy se srdcem. Lidé, kteří prožívají stresová období nebo zažili nějaké trauma jsou mnohem náchylnější ke zlým snům. Vznik nočních můr podporují také některé léky na vysoký tlak nebo medikamenty léčící psychické problémy.

Jaká frekvence nočních můr je běžná a kdy už máte problém?

Pokud se vám zdají noční můry jedenkrát do měsíce, je to v pořádku. Tedy – noční můry nejsou nikdy v pořádku, ale nejedná se o nic závažného. Vaše tělo vám pouze sděluje, že byste měli zpomalit. Máte zvýšenou únavu, podráždění či špatnou náladu. Problém začněte řešit až když se četnost začne zvyšovat.

Jak proti nočním můrám bojovat?

Klíčem k úspěšnému zbavení se nočních můr je najít spouštěč a ten eliminovat. Snadno se to řekne, ale hůř udělá. Zkuste tedy kdykoliv se probudíte, ihned si noční můru zapsat. Následně se můžete nad snem zamýšlet a analyzovat ho. Můžete se k nim tak vrátit i zpětně a porovnat je mezi sebou. Hledejte opakující se jevy, rysy i strachy. Právě ty bývají nejčastějším spouštěčem. Nejste ve stresu? Co vás trápí a leží na srdci? Všechny tyto aspekty ovlivňují spánek.

Před spánkem příliš nejezte. Přejídání může způsobovat noční můry. Vyhýbejte se i těžkým a nezdravým jídlům, pálivým a mastným pokrmům. Příliš sladká jídla také nejsou vhodná. Při nadměrné konzumaci jídla zvyšujeme aktivitu metabolismu i mozku. Ten pak „vymýšlí“ a ukazuje nám všechny hrozby.

Pozornost věnujte také prostředí, kde spíte. Důležitá je kvalitní a pohodlná matrace přímo pro vás. V místnosti, ve které spíte, byste se měli cítit pohodlně a v bezpečí. Vyvětrání těsně před usnutím vám ho také zlepší. V čerstvě vyvětraném pokoji budete spát jako miminko. Spánek v přetopené místnosti dává větší pravděpodobnost výskytu nočních můr.

Vliv můžou mít i aktivity, které děláte před tím, než jdete spát. Zapojte do své večerní rutiny tzv. autosugesci. Co to je? Před spaním si stále dokola opakujte, že se vám budou zdát jen krásné sny a žádné noční můry. Vaše podvědomí bude zklidněné a plné pěkných myšlenek. To se vám následně propíše i do snů. Místo nočních můr budete snít o vašich nejtajnějších přáních.

Zkusili jste již všechno, ale stále se vám nad nočními můrami nedaří vyhrát? Nebojte se oslovit odborníka, který vám jistě ochotně pomůže se všemi vašimi problémy.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *