Jak na spánkovou hygienu? Dejte vašemu tělu maximum odpočinku

Napsal

Někdy pro zdravý životní styl nestačí jen pestrý jídelníček a pravidelný pohyb. Mnoho z nás totiž zapomíná na dostatečný spánek a odpočinek, a tak se tělo brzy dostane do únavy nebo dokonce chronické nespavosti. Jak s nespavostí pracovat a co udělat proto, aby byl spánek vyvážený s bdělostí?

Nespavostí v dnešní době trpí mnoho lidí napříč generacemi. A není se čemu divit. Neustálý stres během pracovního dne, dlouhé sezení a neunavení těla u televize nebo za psacím stolem, modré světlo z displeje telefonu do dlouhých nočních hodin. To vše má vliv na kvalitu spánku. A pokud si tělo zvykne na nedostatek hlubokého spánku, je zaděláno na problémy s nespavostí.

Nespavost může být různá

Druhy nespavostí se liší. Někteří lidé mají jen malý výpadek, to může způsobit stres z aktuální situace. Jiní lidé nespí dlouhodobě. Někteří se budí brzy nad ránem a již nemohou zabrat, opačný problém mají ti, kteří vůbec ani nedokáží usnout. Lékaři rozdělují diagnózu nespavosti na tři základní typy:

  • přechodná nespavost — trvá maximálně týden, většinou je důvodem vyšší stres nebo aktuální dění v životě
  • akutní nespavost — trvá maximálně jeden měsíc, může za to stres, nemoc nebo nedostatečné unavení těla
  • chronická nespavost — ta trvá déle než jeden měsíc, je sestavená z dlouhodobého nekvalitního spánku a špatné spánkové hygieny

Co je spánková hygiena

Stále častěji se mluví o nespavosti především proto, že trápí větší procento populace. Proto lékaři a vědci sestavili pár základních bodů spánkové hygieny, které mají naučit jedince kvalitně spát a odpočívat. Do spánkové hygieny patří i večerní jídelníček, absence modrého světla, ale i mnohem víc.

Omezte alkohol a cigarety

Vaše tělo potřebuje ve večerních hodinách regenerovat tak, aby mohlo klidně a pokojně usnout. Stalo se vám někdy, že jste přišli z večírku, tělo bylo unavené, ale vy ne a ne usnout? Může za to mnoho alkoholu v krvi, který celý organismus ještě více rozproudí. Podobně tělo reaguje také na kouření.

Odpoledne bez kofeinu

To, že se silná káva nehodí chvíli před spaním, asi ví naprosto každý. Zkuste ale omezit veškeré kofeinové nápoje již v odpoledních hodinách. Lékaři doporučují vyhnout se kávě, čaji i ostatním kofeinovým nápojům už 6 hodin před ulehnutím ke spánku. Sami poznáte, že tělo bude mnohem více klidnější.

Pravidelnost vám pomůže

Zkuste zkrátka vaše tělo naučit, kdy má zpomalit. Pokud budete chodit spát každý den ve stejný čas a také se budete ráno ve stejný čas probouzet, tělo si brzy naučí tento vzorec. Díky tomu bude vědět, kolik času má na spánek a nebude se podvědomě probouzet dříve.

Lehčí večeře vám prospěje

Vaše tělo potřebuje při spánku co nejvíce klidu, proto se vyvarujte těžko stravitelný jídlům. Váš večerní jídelníček by měl být lehký, lehce zpracovatelný. Díky tomu bude váš spánek i o něco klidnější a kvalitnější, tělo totiž nebude mít žádnou těžkou práci s trávením a mnohem více času mu zbyde na samotnou regeneraci.

Unavte tělo sportem

Mnoho lidí trpí nespavostí právě kvůli nedostatečnému unavení samotného těla. Zapojte do denního programu menší fyzickou aktivitu, může se jednat například o krátkou odpolední procházku nebo půl hodiny na rotopedu. Pokud udržíte pravidelnou aktivitu, vaše tělo se vám odvděčí kvalitním a hlubokým spánkem.

Ticho léčí

Odnaučte se usínat v ruchu. Mnoho lidí si na usínání pouští hudbu nebo oblíbený seriál. To však vašemu spánku škodí. Vaše ložnice by měla být tmavá, klidná a tichá. Zatáhněte závěsy, vypněte veškeré audio a dejte tělu patřičný odpočinek.

Před spaním také můžete vyzkoušet relaxační koupel nebo bylinkový čaj na uklidnění. To vše vám rozhodně prospěje a vy budete každé ráno krásně odpočatí a plní energie do dalšího dne.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *