Imunitu posílí zákys

Napsal

Zimní plískanice, přeplněná hromadná doprava a teploty, které se pohybují okolo nuly. To je jen malý obrázek o tom, čemu musí lidský organismus každý den odolávat. Pokud je jen trochu oslaben, napadnou ho bacily, které se právě v takovém prostředí mohou množit. Svědčí jim totiž i nízké teploty a prostředí, kde se nachází více lidí.

Jak posílit imunitu

Každý člověk se v zimním mrazivém období snaží, aby byl zdravý. Do jídelníčku proto zařadí nejen sezónní ovoce, které je plné prospěšného vitaminu C, ale také doplňkové tobolky z lékárny. Málokdo ale ví, že imunitu posilují také probiotika. Nachází se v mléčných výrobcích, hlavně v zákasaných nápojích, acidofilních mlékách a podobně. Oba mléčné nápoje působí pozitivně na střevní mikroflóru a přirozenou cestou pomáhají posilovat celkovou obranyschopnost organismu. Pokud je člověk relativně zdraví, probiotika ho před neustálým prskáním a kašláním v okolí určitě ochrání.

Nepřítel antibiotik

Jestliže vás často trápí angína a praktický lékař vám vždy předepíše antibiotika, nedá se nic dělat. Antibiotika bakterie onemocnění spolehlivě zabijí, ale s tím výsledkem, že pokaždé trochu poškodí střevní mikroflóru. Probiotika z mléčných nápojů fungují proti antibiotikům jako skuteční predátoři. Pravidelným užíváním tuto střevní mikroflóru zregenerují, obnoví a samozřejmě i posílí.

Jak zákys působí v těle

Zákys je lehce stravitelný a obsahuje méně laktózy než klasické mléko. Už proto je vhodnou potravinou i pro osoby, u kterých se objevila lehčí forma alergie na kravské mléko. Nesnášenlivost mléka je totiž způsobena nedostatkem enzymu štěpícího mléčný cukr (laktózu) ve sliznici tenkého střeva. Mléčné kultury přítomné v zakysaných mléčných výrobcích však laktózu štěpí na kyselinu mléčnou a tím trávení usnadňují. V kyselém prostředí tělo navíc lépe využije obsažený vápník.
Zákysy jsou určeny i pro osoby, které musí dodržovat bezlepkovou dietu. Neobsahují totiž konzervační látky. Mléčné nápoje jsou tedy prospěšné na obou stranách. Pokud se rozhodnete držet dietu, poslouží i jako náhrada jednoho jídla. V obchodech si můžete vybrat i z ochucených zákysů a acidofilních mlék. Lidský organismus zasytí, dodají potřebné vitaminy a navíc si ještě pochutnáte.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *