Božská čokoláda

Napsal

Božská čokoládaVědci tvrdí, že neodolatelnou chuť na sladké mají skoro všechny ženy. Proč to tak je a jak si můžete čokoládu vychutnat, aniž by se to negativně projevilo na vaší postavě?

Není třeba zdůrazňovat, že čokoláda je úžasná sladkost. Utěší vás při trápení s láskou a výborně pomáhá zahánět nudu. Posiluje pocuchané nervy, když jste ve stresu. Čokoláda je opravdu výborná medicína, jenže jako každý jiný lék, má i ona nežádoucí účinky.

Rychlé štěstí

Čokoláda vás učiní šťastnou. Tento jev má na svědomí kakaové máslo. Obsahuje tryptofán, který podporuje tvorbu hormonu štěstí – serotoninu. Když máte špatnou náladu (například krátce před menstruací), způsobuje to jeho nízká hladina. Proto vás v tomto období tak často přepadá nezvladatelná chuť na čokoládu.

Zásobárna tuku

Pocity štěstí mají, bohužel, krátké trvání. Cukr se vyplaví do krve a poskytne vám energii. Ta se však velmi rychle odbourává. Další kousky čokolády putují do úst, a netrvá dlouho a celá tabulka je fuč. To, co po ní zůstane, má k dobré náladě hodně daleko – je to totiž tuk! Cukr a kakaové máslo v čokoládě se postarají o to, aby se vyprodukovalo větší množství inzulinu. A ten pošle tuk do buněk vašeho těla, které si ho pěkně podrží do zásoby.

Energetická past

Která čokoláda má méně tuku? Obyčejná, nebo ta se „zdravou“ jogurtovou náplní? Zní to překvapivě, ale 100 g čokolády plněné jogurtem má o 13 g tuku víc než 100 g čokolády z plnotučného mléka. Bílá čokoláda obsahuje víc joulů než tmavá. Chybí jí kakaová složka, místo ní se v každém kousku ukrývá bohatá porce mléka a cukru.

Dopřát si občas jeden dílek čokolády je přijatelný hřích, který vám vaše linie bez problémů promine. Zvlášť, sáhnete-li po hořké čokoládě a po také, která má vysoký podíl kakaa (85 % a více).

Co však dělat v případě naléhavé a časté chuti na čokoládu? Když vás přepadne opravdu zoufalá touha, zkuste si na jazyku rozpustit špetku soli. Ta podráždí chuťové pohárky a zažene chuť na sladké. Některým ženám se také osvědčily tablety na bázi chromu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *