Aby křeče netrápily

Napsal

Aby křeče netrápilyUtopil se, dostal křeč. O takové tragédii slyšel asi každý z nás. Co děla, když přijde zrádná bolest?

Snad každý má zkušenosti se škytavkou, která je vlastně křečí bránice, nebo křečemi dolních končetin po namáhavé túře. Ženy často trpívají křečovitými bolestmi v prvních dnech menstruace. Křeče obvykle přijdou záchvatovitě. Jsou to především reakce svalu na přetížení, ale také projev nedostatku určitých látek v těle.

Mléko a sýry dodají vápník

Trápí vás křeče v lýtkách po ulehnutí do postele, když jste v klidu? Tak si podložte dolní končetiny pevnějším polštářem nebo složenou dekou, aby z nohou lépe odtékala krev. Příčinou problému mohou být oslabené žíly. Pomohou také léky, tzv. venotonika, která vám předepíše pouze lékař.

Dívky a ženy užívající hormonální antikoncepci by měly zvýšit přísun vápníku – ten se totiž v tomto případě hůře vstřebává a jeho nedostatek se projevuje právě křečemi nohou. Ale pozor : s vápníkem užívejte i hořčík, pak tělo oba minerály využije nejlépe.

Teplá koupel uvolní svaly

Chodíte-li cvičit, dbejte na relaxaci. Při cvičení totiž vzniká ve svalech kyselina mléčná a při jejím nahromadění svaly trápí křečí. Zbytečně se tedy nepřepínejte a po cvičení dbejte na příjemný strečink. Jednostranné křeče nohou v klidu bývají u výhřezu meziobratlové ploténky.

Často si především ženy myslí, že problém s případnými křečemi trápí ty, které nejsou zvyklé na nošení vysokých podpatků. Ano, i to je důvodem křečí. Křeče ovšem mohou zlobit i ženy, které delší dobu sedí či stojí. Je to evidentní u několika zaměstnání například kadeřnic či sekretářek. Prevencí je určitě cvičení. Nemusíte se přepínat ve fitness centru a trávit tam mnoho času. Stačí si párkrát v týdnu vyjít na delší procházku či si zacvičit na rotopedu. I projížďka na kole oddálí křeče.
Pokud tento zdravotní problém podceníte, můžete si zavařit i na hospitalizaci v nemocnici. Jednoho dne totiž končetiny neohnete či je budete mít znecitlivělé. Křečím předejdete zlepšením svého životního stylu a zvýšením frekvence pohybu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *