Nedostatek železa – jak ho co nejrychleji doplnit

Napsal

I když máme dnes v podstatě neomezený přístup ke všem živinám, které naše tělo potřebuje, stává se dost často, že nám něco přece jen chybí. U žen to velmi často bývá nedostatek železa. Přitom železo je pro organismus velmi důležité, je zcela zásadní pro produkci hemoglobinu, což je protein, který pomáhá červeným krvinkám rozvádět po těle kyslík. Jak poznat, že ho mám v těle málo a jak ho co nejrychleji doplnit?

Příznaky nedostatku železa v organismu

Nedostatek železa může zpomalit funkci štítné žlázy. Pokud tedy u sebe začnete pozorovat nedostatek energie, příbytek na váze nebo nízkou tělesnou teplotu, požádejte lékaře o testy. Lámou se vám nehty nebo vypadávají extrémně vlasy? Jste stále pobledlí? Za tím vším může být málo železa. A tím, že chybí železo, je nedostatečný přísun kyslíku, takže i časté zadýchávání, nepravidelné bušení srdce či bolesti hlavy mohou být varovnými příznaky. U žen je to také často silná menstruace, která napoví deficit železa.

Jak rychle doplnit železo

Ono se to trochu nabízí, ale asi nejlepším zdrojem železa jsou játra a ostatní vnitřnosti. Například v jedné porci (100 g) hovězích jater, najdeme 6,5 mg železa, což představuje 36% doporučené denní dávky (DDD). Také luštěniny dokážou rychle zvýšit množství železa v organismu, 200 g vařené čočky obsahuje 6,6 mg železa. Navíc jsou luštěniny bohaté na kyselinu listovou (folát), hořčík a draslík. Železo získáte i z červeného masa, je také bohatým zdrojem bílkovin, zinku, selenu a vitamínů skupiny B. Pro vegetariány se kromě luštěnin jako zdroj železa doporučují mandle, dýňová semínka, quinoa (merlík čínský) a také některé druhy ovoce: jablka, banány a granátové jablko. Železo vám doplní i brokolice (1 mg železa na 150 g zeleniny), tofu (3,6 mg na 125 g tofu), dokonce i kvalitní hořká čokoláda, v jedné porci čokolády (28 gramů) najdete 3,3 mg železa

Share