Jaké potraviny dokážou pomoci proti zácpě?

Napsal

Když se potýkáte se zácpou, moc dobře víte, že to někdy může trvat celou věčnost. A i když projímadla mohou pomoci, někdy způsobují bolestivé křeče a nadýmání. Není tedy divu, že se stále více lidí obrací k přírodním prostředkům. Jaké potraviny dokážou pomoci při zácpě?

Jak se zbavit zácpy pomocí potravin?

Jaké jsou příčiny zácpy?

Zácpa může mít různé podoby. Asi nikoho nepřekvapí, že nedostatečný pitný režim a nedostatek vlákniny jsou ty největší příčiny. Zácpu mohou způsobovat také některé léky, jako jsou antihistaminika, léky proti bolesti, antidepresiva a léky na krevní tlak. S pohybem střev můžete mít potíže také v případě, že vaše tělo nemá během dne dostatek pohybu. Cvičení pomáhá rozhýbat organismus, je tedy opravdu důležité pravidelně cvičit.

Bez ohledu na příčinu může zácpa rychle odeznít nebo přetrvávat týdny či dokonce déle. Dobrou zprávou je, že v mnoha případech existují určité potraviny, které mohou váš trávicí systém opět vrátit do správných kolejí – a žádné léky nejsou potřeba.

Jogurt

Konzumace kelímku jogurtu každý den vám může výrazně pomoci. Za to můžete poděkovat probiotikům, což jsou užitečné bakterie. Potraviny s probiotiky mohou změkčovat stolici a usnadňovat její odchod. Nejlepší volbou je řecký jogurt. Zkuste si jej také posypat ovesnými otrubami, ovocem nebo ořechy, abyste zvýšili obsah vlákniny.

Kefír

Kefír je kvašené mléko, které má mnoho společného s jogurtem, ale co se týče obsahu probiotik, může jogurt ve skutečnosti překonat, protože má mnohem vyšší obsah probiotik a obsahuje více probiotických kmenů.

Chia semínka

Chia semínka jsou plná vlákniny a velká část z nich je nerozpustná. Není tedy divu, že chia semínka jsou jedním z jejich oblíbených tipů. Začněte zhruba s ½ až 1 lžičkou denně a postupně zvyšujte dávku na přibližně 1 lžíci denně.

Sušené švestky

Švestková šťáva je jedním z nejznámějších přírodních prostředků proti zácpě, a to z dobrého důvodu. Stejně jako semínka chia nabízejí sušené švestky – a jejich šťáva – vlákninu. Obsahují také sorbitol, sacharid s přirozeným projímavým účinkem. Přidejte je do svačinek nebo je použijte jako pyré a v poměru 1:1 jako náhradu cukru v pečivu, například v muffinech. Švestkovou šťávu si můžete dopřát i samostatně nebo jako součást smoothie.

Kiwi

Kiwi je ovoce s vysokým obsahem vlákniny. Každé z těchto šťavnatých klenotů obsahuje 2,1 gramu vlákniny. Pokud sníte hrnek nakrájeného kiwi, získáte 5,4 gramu vlákniny, která dokáže se zácpou pomalu zatočit.

Mango

Vzhledem k tomu, že jedno mango nabízí 5 gramů vlákniny, není překvapením, že se dostalo na tento seznam. Dokonce zmírňuje příznaky zácpy ještě účinněji jen na základě obsahu vlákniny. Je to díky přítomnosti bioaktivních polyfenolů, které mohou posilovat zdraví střev.

Jablka

Jablka jsou nečekaně dalším dobrým zdrojem vlákniny. Jedno středně velké jablko se může pochlubit více než 4 gramy. Jablka mají ale také dostatek vody, což je důležité, protože příliš mnoho vlákniny bez dostatečného množství vody může skutečně způsobit zácpu.

Pomeranče

Pomeranče obsahují druh vlákniny zvaný pektin, který může být obzvláště užitečný. Pomáhá totiž rychleji projít potravou, proto byste měli jíst pomeranče alespoň třikrát týdně.

Kdy navštívit lékaře kvůli zácpě

I když přidání většího množství tekutin, probiotik a vlákniny do stravy může pomoci zmírnit zácpu, je důležité si uvědomit, že někteří lidé mohou na určité potraviny reagovat jinak. Například lidé se syndromem dráždivého tračníku nemusí tolerovat jablka nebo sušené ovoce. A mléčné výrobky, jako je jogurt, mohou lidem s intolerancí laktózy zácpu zhoršit.

V každém případě byste se měli obrátit na lékaře, pokud se vaše zácpa nezlepší samoléčbou nebo je doprovázena příznaky, jako je úbytek hmotnosti, černá stolice, krvácení nebo silná či trvalá bolest žaludku. S lékařem byste se měli poradit také v případě, že je vaše zácpa dlouhodobá nebo jste se již tři dny nevyprázdnili.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *