Chia semínka a jejich správné dávkování

Napsal

Chia semínka neboli semínka šalvěje hispánské mají mnoho pozitivních vlastností, díky nimž jsou považována za superpotravinu pro svůj naprosto výjimečný obsah proteinů, vlákniny, vitamínů, minerálů, antioxidantů a nenasycených mastných kyselin. Kromě toho mají schopnost snížit pocit hladu a šetrně pomáhají tělu rozložit potřebnou energii do celého dne. 

Zázračná chia semínka dokážou po namočení do tekutiny zvětšit svůj objem až desetkrát. Podporují hydrataci pokožky, díky obsahu antioxidantů zabraňují rychlému stárnutí pleti. A je toho daleko více. Přestože semínka šalvěje hispánské přináší organismu hodně pozitivního, několik varovných vykřičníků existuje. 

Doporučená denní dávka chia semínek

Denní dávka by se měla odvíjet od vašeho zdravotního stavu, tělesné váhy a fyzické zátěže, kterou během dne máte. Zatímco Mayové, Inkové a Aztékové chia semínka využívali jako h´jednu z hlavních potravin, protože jim pomáhala překonávat tvrdé podmínky a nedostatek jiné potravy při válečných taženích, my máme přece jen stravu bohatou a pestrou, proto bychom měli konzumaci chia semínek regulovat. Vhodná denní dávka u zdravého člověka, bez fyzické zátěže by se měla pohybovat okolo 2 polévkových lžic. Semínka smíchaná s tekutinou vytvoří lehký gel, který významně snižuje hladinu cukru v krvi a zásobuje postupně organismus vodou. Z toho důvodu si chia semínka oblíbili především sportovci.

Možná rizika chia semínek

Povzbuzující efekt chia semínek je poměrně značný, s přívalem energie musíte při konzumaci počítat. Jestliže například trpíte nespavostí, měli byste semínka konzumovat velmi obezřetně, především v dopoledních hodinách. Také osoby s nízkým tlakem by měli být s dávkováním chia semínek opatrní, protože semínka tlak ještě více snižují. V takovém případě omezte konzumaci chia  maximálně na 2–3 čajově lžičky. Ještě jedno riziko je třeba zmínit, vzhledem k vysokému obsahu vlákniny. Pokud nebudete dostatečně pít, hrozí problém s vyprazdňováním. Jestli se chcete zácpě vyhnout, hlídejte si pitný režim.

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *