Zařizujeme dětský pokoj pro miminko

Napsal

Narození miminka je jedna z nekrásnějších událostí člověka. Jedním z posledních kroků, které musejí rodiče před narozením udělat, je kompletně zařídit dětský pokoj. Ten musí být navržený tak, aby působil harmonicky a dítě v něm mělo vše co bude potřebovat. Co nesmí v dětském pokoji chybět, jsme pro vás sepsali v následujícím článku.

nursery-1078923_1920

Dominuje postýlka

Dětská postýlka je základ dětského pokoje pro miminko. Ono totiž nic jiného nepotřebuje. Z tohoto důvodu by měla být vybíraná s naprostou pečlivostí a rozmyslem. Správná dětská postýlka musí být bezpečná a vyrobená z kvalitních a zdravotně nezávadných materiálů.

Ideální dětská postýlka je variabilní postýlka. Každý rodič jistě ocení nastavitelný rošt, posuvnou bočnici nebo vyndavacími příčkami. Postýlku tak bude moci přizpůsobit potřebám dítěte i rodičům a zajistit vašemu děťátku zdravý tělesný i duševní rozvoj.

Certifikát o zdravotně nezávadné postýlce

Konstrukce dětské postýlky musí být z pevného materiálu, který dokáže zajistit dokonalou stabilitu. Přísná pravidla platí také pro zvolený materiál a nátěr. Oba tyto parametry musejí být zdravotně nezávadné. Nátěr nesmí obsahovat škodlivé látky jako jsou polychlorované bifenyly, olovo a další. Prodejci ke svým postýlkám dodávají certifikát, který za nezávadnost ručí.

Bez třísek a ostrých hran

Dětská postýlka musí také být bez ostrých hran a výčnělků, který by mohly způsobit ošklivá zranění. Každý zkušený rodič vám řekne, že dítě velmi brzy začne všechny olizovat a ochutnávat. Proto je nutné vybrat dřevo, které nedělá třísky. Ideální je tvrdé bukové dřevo.

Bezpečná postýlka v číslech

  • rozestupy mezi příčkami by měly být od 4,5 – 7,5 cm (dítě neprostrčí hlavičku)
  • rozestupy mezi příčkami nesmějí být menší než 2,5 cm (dítěti se nezaklíní ručička, nožička)
  • rošt musí jít dát minimálně 60 cm pod horní hranu postýlky (aby dítě nemohlo vypadnout až se bude stavět)
  • existují dva rozměry postýlek 120 x 60 cm a 140 a 70 cm

Zabránění prostrkování ručiček a nožiček skvěle zabrání mantinel do dětské postýlky. Výborný je také na zmírnění nárazů do tvrdého dřeva postýlky a také zabrání pronikání slunečního paprsků a větru do postýlky.

Správně vybraná matrace

Kvalitní postýlka bez správně vybrané matrace je jen půl úspěchu. U matrace do dětské postýlky je nejdůležitější správně vybrat její velikost. Matrace musí přesně padnout do postýlky. Nesmí vzniknout velké mezery mezi rámem postýlky a matrací. Hrozí tak nebezpečné úrazy jako zaklínění ručičky nebo pohmoždění nožičky.

Rozveselte postýlku barvami

Miminka a děti jsou velice vnímavá a již v raném věku se jim formuje fantazie a kreativita. Podpořte ji povlečením do dětské postýlky. Nebojte se zvolit veselé a rozverné barvy a obrázky. Jedno pravidlo, ale dodržujte, volte pouze povlečení do dětské postýlky ze 100% bavlny. To skvěle saje pot a nebude miminku nepříjemné na dotek.

Přebalování a koupání

Přebalování a koupání se stane vaší každodenní činností, proto si to zařiďte tak, aby vše bylo maximálně praktické a pohodlné. Na přebalování se v současné době volí komody s přebalovací částí, která se dá sundat a komodu využívat k normálním účelů.

Na koupání se využívá ergonomicky tvarovaný kbelík. Ten miminku navozuje pocit bezpečí, protože se díti stísněnému prostoru cítí jako u maminky v bříšku. Jelikož se jedná o menší prostor, miminko je ponořené až k hlavičce, kterou je potřeba jistit.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *