Vyhněte se letním nástrahám

Napsal

Vyhněte se letním nástrahámJe tu letní čas, který společně s dobrou náladou, sluníčkem, vodou a letní pohodou přináší také řadu nebezpečí, kterých je třeba se vyvarovat. Pokusíme se vám tedy objasnit, které nástrahy na vás v létě čekají – nikdy přesně nevíme, kdy se objeví, proto vás chceme informovat co nejdříve.

Jídlo

V letních dnech mnoho žen jí méně – ale né zdravěji. Večerní grilovací párty, dýchánky a vodní akcičky jsou vždycky dobře pohoštěny. Musíme mít však na paměti, že jídlo se v letních měsících hodně kazí – jedná se zejména o zákusky, syrové vejce, majonézy či maso. Většina lidí netuší, že pokud není jídlo dostatečně dobře uchovávané v chladu, může se zkazit a vám tak znepříjemnit letní dny, které jsou v horším případě poté strávené v nemocnici. Taková jídla se však nemusí kazit jen na vzduchu, ale i v obchodě. Pečlivě proto vybírejte, co kupujete. Nejlepší “prevencí” proti zkaženému jídlu je malá cestovní lednička. Pokud ji nemáte, takové jídlo sebou raději vůbec neberte a kupte si ho s opatřením.
I přesto vám nejlepšího jídelního společníka bude dělat zelenina, ovoce, cereální tyčinky a různé směsi. Pokud se chystáte do zahraničí a máte chtíč ochutnat každou místní lahůdku – zpozorněte. Váš organismus na různé pochoutky není připravený – takže vše s rozmyslem.

Nechráněný sex

Toto téma se týká především mladých lidí, kteří si letní pohodu hodlají užívat opravdu na 100%. V létě tak dochází k nechráněnému pohlavnímu styku častěji, než jindy – hold slunce, dovolená a odhalená těla dělají své. Jediná rada zní : Používejte kondomy!

Klíšťata

Nyní je ta nejlepší doba na očkování proti encefalitidě – pokud jste to prošvihli, je třeba se chránit vhodným oblečením nebo repelenty. nejčastěji jsou takové maličké potvůrky v trávě, proto je dobré nosit vysoké boty a dlouhé kalhoty – v letních dnech je to sice nepříjemné, ale nezbytné. To, že budete mít dobré oblečení však neznamená, že si ná vás klíště “nepočkalo”. Po příchodu domů proto oblečení opatrně sundejte, vyklepejte a prohlídněte, zda není někde přisáté. Pakliže se stane, že na klíště skutečně narazíte, opatrně ho pinzetou kývavým pohybem odstraňte a místo na oblečení dezinfikujte.
K odstranění klíštěte mnoho lidí používá olej, což bohužel není správné. Klíště tak sice přidusíte, lépe se pustí, ale předtím vám do těla vypustí jedovaté látky, kterými je infikováno. Po odstranění klíštěte z kůže ale nemáte vyhráno. Postižené místo, kde bylo klíště proto několik dní pečlivě sledujte a pokud se červený flíček bude zvětšovat, vyhledejte ihned lékařskou pomoc. V případě, že jste se infikovali, vás mohou postihnout i tyto příznaky : bolest hlavy, kloubů, chřipka. Nezapomeňte poté lékaře informovat, že jste klíště měli.

Žihadla

Každému z nás se už určitě stalo, že ho v léta bodnula včela nebo vosa. V České republice je u nás alergických asi 25 procent lidí. Nejhorší na tom je, že i malé bodnutí způsobuje vážné problémy, jako například bolesti, zarudnutí, nevolnosti, zvracení, ztížené dýchání, otoky, pokles tlaku nebo kolaps. Nejlepší rada zní : noste u sebe prášky pro alergiky, které můžete akutně použít. Vyhýbejte se místům, kde jsou různé roje a při práci na zahrádce noste klobouk a rukavice. Hmyz také přitatují pestré barvy a parfémy – proto se jich v letních dnech snažte vyvarovat.

Nachlazení

Myslíte, že je to nemožné? Tak pozor v létě můžete mít i pořádnou zimnici, rýmu a kašel. Říkáte si, že je to prostě absurdní? Pokud v noci spíte rádi při otevřeném okně, je to v pořádku. Spíše se nedoporučují klimatizace, které nachlazení způsobují. Způsobit si nepříjemné nastydnutí můžete i z obyčejně ledové limonády nebo piva. Možná se vám to nebude líbit, ale bude nejlepší, když ledový nápoj necháte trochu stát, aby se ohřál. Teplotní rozdíl by neměl přesahovat 5 stupňů! Nedoporučuje se také střídat velké návaly zimy či tepla.

Dehydratace, úžeh a úpal

Ptáte se, co to vlastně úžeh je? Jde o přehřátí mozku, to se může přihodit, pokud budete trávit příliš času na sluníčku bez jakékoliv ochrany hlavy. Nejlepší je nějaký klobouk nebo kšiltovka.
Úpal je jiný v tom, že vás žádná pokrývka hlavy nezachrání. Ten vzniká z horkého vzduchu, který se hromadí v lidském těle. Nejlépe se mu vyvarujete tehdy, když budete tělo ochlazovat – lehnete si do stínu nebo se budete smáčet ve studené vodě. Neměli byste také zapomenout na pravidelný přísun tekutin – v létě je to obvzlášť důležité. Zabráníte tak i dehydrataci. Pokud pijete často, ale perlivé vody, nemělo by jich být tolik. Nejlepší bude, pokud denně budete pít v malých dávkách, ale častěji. Pokud patříte mezi labužníky i co se nápojů týče, například takový džus si zřeďte s vodou (1:1). Sladkým limonádám se v létě zkuste vyvarovat, protože ty zabraňují vstřebávání tekutin do těla.

Vaginální mykóza

Mykóza je svědění a výtok, který způsobují kvasinky přežívající v horku a vlhku. Špatná zpráva je, že jim vyhovuje i to, že jíme zmrzlinu, kde je cukr. Ten jim totiž také dělá dobře. Stejně tak pozitivní pro ně je bazén, kde je chlórovaná voda. Dezinfekce totiž mění poševní PH, a tak se lépe rozmnoží. Kvasinkovým onemocněním zabránite, pokud budete nosit vzdušné oblečení z přírodních materiálů, tělu dodáte enzymy, vynecháte sladké, místo tamponu použije vložku, budete se místo koupele sprchovat. Pokud se u vás i přesto kvasinky objeví, lze je léčit léky, které jsou i volně prodejné v lékárnách.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *