Vnímejte reflexy miminka

Napsal

BVnímejte reflexy miminkaezbranné ale něžné miminko, které si celý den spokojení pospinkává v postýlce, si ihned získá vaši lásku. A není divu. V prvních několika měsících života je plně závislý na starostlivé péči maminky. Vnímejte instinktivními reakce, díky kterým komunikuje s okolím, a poznejte, co vám jejich prostřednictvím chce vyjádřit.

Hledací, sací a polykací reflex

Pohladíme-li kojence po tvářičce, otočí se a hledá bradavku. Dítě začne sát, když ucítí tlak na tvrdém horní patru, ale polyká už automaticky.

Úchopový reflex

Když vložíte novorozenci do dlaně svůj prst, stiskne ho. Dotknete-li se jeho chodidla, stočí nožičku. Jsou to reflexy, které nám odkázali naši opičí předkové. Ti se totiž jejího pomocí potřebovali držet matčina kožichu. Postupně se vyvinuly v automatickou úchopovou činnost.

Plazení

Když se položí nemluvně na bříško, stočí nožičky a ručičky pod tělo a dokonce vyvine jakýsi první pokus o plazivý pohyb. Postupně tuto pozici dítě opustí a dokáže ležet rovně.

Reflexivní chůze

Držíme-li kojence ve vzpřímené poloze tak, aby se jeho noha dotýkala pevného povrchu, zvedá jednu nožičku za druhou, jako by chodil. Tento reflex se vytratí po několika dnech a objeví se znovu až o mnoho měsíců později, kdy nastává čas, aby se dítě naučilo chodit.

Syndrom lekavosti, tzv. Moroův reflex

Když se novorozenec lekne, prudce rozhodí ručičky a nožičky, jako by se chtěl něčeho chytit. Pro dítě je to stresující okamžik, proto dbejte na to, abyste s ním zacházeli jemně. Reflex zmizí asi po dvou měsících. Nejdůležitější je kojence správně zvedat a pokládat.

Zvedání a pokládání kojence

V prvních týdnech života musíte kojence držet bezpečně a pohodlně, dokud se jim dostatečně nevyvinou šíjové svaly, které jim drží hlavičku zpříma. Zvedejte dítě jemně a pomalu, abyste je nepolekala.

1.    Nejprve upozorněte dítě na svoji přítomnost něžným rozmlouváním a položením ruky na bříško. Nakloňte se, abyste se k němu přiblížila, a vsuňte jednu ruku pod hlavičku a krk.
2.    Druhou ruku vsuňte pod záda a pod zadeček a pomalu dítě k sobě přitáhněte. Napřimte se, až když je máte přitisknuté k hrudníku.
3.    Když dítě pokládáte, držte je těsně u svého těla, aby nemuselo být dlouho ve volném prostoru. Než ruce vytáhnete, nechte je ještě chvíli pod dítětem.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *