Víte, jak kojenci spí?

Napsal

Kojenci tráví hodně času spánkem, ale většinou nespí v době, která by vyhovovala rodičům. Mladší kojenci si často zdřímnou ve dne – hodinku či dvě po jídle. Je to tím, že mají malinký žaludek a potřebují často krmit. Uměle živené děti vydrží spát déle než kojené, protože se umělá výživa tráví pomaleji.

Kojenecký spánkový režim

Ve srovnání s dospělým nedodržují mladší kojenci 24hodinový denní cyklus a nerozlišují mezi dnem a nocí. V prvních týdnech jejich života s tím můžete dělat jen málo. V tomto období nemá smysl zavádět nějaký pevný spánkový režim. Postupem doby si dítě zvykne na pravidelné střídání světla a tmy. Asi ve třech nebo čtyřech měsících začne spát dvakrát víc v noci než během dne. Některé děti dokážou spát celou noc, ale většina se stále ještě budí, alespoň jednou za noc na krmení.
Buzení miminek v noci ovlivňuje také složení mateřského mléka. Ženy, které mají mléko hutné a výživné, většinou kojence zasytí na celou noc. Není to ovšem pravidlo, podle něhož byste se měla řídit. Někdy miminko může probudit bolest bříška či prořezávání zubů. S každým týdnem se spánkový režim dítěte mění.

Spánkové cykly

Stejně jako dospělí spí děti v cyklech aktivního, kdy se jim zdají sny, a hlubokého spánku. Děti se většinou probouzejí na konci jednoho z těchto cyklů, který obvykle trvá 45 minut až hodinu. U dospělých trvá cyklus až dvě hodiny, ale většinou se na probuzení v noci nepamatujeme, protože dokážeme opět rychle usnout.

Jak vytvořit vhodné prostředí pro dětský spánek

Když vytvoříte dítěti dobré prostředí pro noční spánek, bude spát déle.
– dítě ukládejte ke spánku v teplé místnosti (16 – 18 °C). Dětská postýlka by neměla stát v průvanu.
– Ztlumte světla. Nechte svítit jen malou lampičku, abyste se mohla o dítě postarat i v noci a nemusela složitě štrachat.
– Postýlku umístěte na klidné místo. Stojí-li u okna, mohou dítě budit zvuky z ulice.
– V noci přebalujte dítě jen v případě, kdy je to skutečně nezbytné. Mluvte jen málo a šeptem. Omezte aktivitu na minimum.
– Také noční krmení by mělo probíhat v tichosti.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *