Utajené těhotenství

Napsal

Utajené těhotenství

Očekávání narození potomka je vždy krásnou a citlivou situací. Přípravy pro nový život se konají během celého těhotenství. Těm, kteří tento zvláštní okamžik ještě nikdy nezažili, připadá tři čtvrtě roku čekání jako nekonečně dlouhá doba. Omyl. Plynoucí čas se dobře pozná na rostoucím bříšku, které se zvětšuje každým okamžikem.
Někdy ale nastanou situace, z nichž běhá mráz po zádech. Je to zejména těhotenství, které neskončí šťastným porodem. Utajené těhotenství je zrádné v tom, že o jeho konci nemáte dlouho ani ponětí.

Jakou to má příčinu

Tento jev není častý, ale o to je pro nastávající rodiče bolestnější. Stává se, že plod v počínajícím stadiu odumře. Kritickou je doba zhruba do 12. týdne těhotenství. Plod si ale nenajde cestu ven z dělohy tak, jak to znáte například ze samovolných potratů.

Příčina je nejasná a co víc. Někdy se nepodaří konkrétně určit, čím bylo úmrtí bezbranného plodu způsobeno. Odborníci ale předpokládají, že za to často může chromozomální vada, která zabrání dalšímu vývoji embrya. Uvádějí i další příčinu a to trombofilní stav matky. Tato žena trpí zvýšeným sklonem srážení krve, což znamená, že za určitých okolností dojde k poruše krevního zásobení plodu. Život může také ovlivnit špatně se vyvíjející placenta nebo hormonální nerovnováha matky.

Rychle k lékaři

Pokud máte nějaké podezření, že s plodem není něco v pořádku, co nejrychleji vyhledejte lékaře. Ten pomocí ultrazvukového vyšetření v tomto případě zjistí, že plod je menší než odpovídá termínu oplodnění a necítí ani tep. Než se přistoupí k odstranění plodu z těla matky, musí si být lékař naprosto jist, že vymizely veškeré srdeční akce a pohyby. Proto se toto vyšetření provádí opakovaně během pár okamžiků.

Potrat

Při těchto situacích je často nutné vyčištění děložní dutiny, aby se nešířila infekce nebo nevznikl případný zánět. Někdy může tělo plod samovolně vyloučit, jindy může dojít také ke vstřebání embrya i jeho obalů.

Celý výkon trvá asi 15 minut a provádí se v celkové narkóze přes pochvu, kde je obsah dutiny pečlivě odstraněn. Tkáň se poté histologicky vyšetřuje kvůli dalším případně neodhaleným nálezům. Zákrok je ambulantní a žena je buď po 3 – 4 hodinách propuštěna domů, nebo je maximálně jeden den hospitalizována v nemocnici. Týden přetrvává slabé krvácení.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *