Těhotná už druhý měsíc

Napsal

První měsíc v „jiném stavu“ jste bez větších problémů a komplikací zvládla. Zatím na vás nic není poznat, v podstatě děláte vše stejně, než jste se dozvěděla tu radostnou novinu. Jenže počátek těhotenství není jen samá radost, ale bohužel i starost. Pojďte se podívat, co za tajemství máte ještě před sebou?

Potvrzení těhotenství

Nacházíme se ve „fázi“, kdy došlo k oplodnění. To znamená, že se ženě přerušil menstruační cyklus a následující měsíc nedojde k pravidelnému krvácení. Prvním znakem těhotenství tedy je vynechání menstruace. Na druhou stranu je dobré si ale říct, že pokud jste dlouhodobě ve stresu, špatně spíte a nebo se zatím neúspěšně snažíte o miminko, vynechání menstruace může být následkem psychické nebo hormonální příčiny. Pokud tedy nechcete netrpělivě čekat až do další menstruace, máte možnost si těhotenství potvrdit nejdříve těhotenským testem. Jestliže se vám na testu objeví dvě čárky, pak co nejdříve navštivte gynekologa, který vaši domněnku potvrdí ještě důležitým ultrazvukovým vyšetřením.

Těhotenská průkazka

Tu získáte při návštěvě těhotenské poradny a po následném potvrzení těhotenství lékařem. Průkazka je velice důležitý doklad, který budete potřebovat při celém průběhu těhotenství a do které budou ošetřující lékaři zapisovat údaje o vašem stavu.
Průkazka obsahuje vaše jméno a datum narození, adresu, ale také údaje o předchozím a současném těhotenství nebo případných potratech. Postupem stupně těhotenství zde najdete termín porodu, první pohyby miminka a veškeré výsledky těhotenských vyšetření.
Těhotenství nevyžaduje pouze návštěvu u gynekologa, ale i vyšetření například zubů nebo plic, aby se vyloučilo případné riziko tuberkulózy či jiných závažných onemocnění.

Termín porodu

Ten se bohužel z těhotenského testu nevyčte, ale hravě si s ním poradí lékař. Termín porodu bude prvním záznamem v ještě nové těhotenské průkazce. Lékař ho zjistí tak, že k datu prvního dne vašich posledních měsíčků jednoduše přičte 280 dní. Dalším znakem, podle kterého se dá dobře určit datum porodu, jsou první zaznamenané pohyby miminka. Ten ale může být někdy nespolehlivý. Pohyb miminka zdravá žena pociťuje přibližně okolo 20. týdne těhotenství. Pokud má nastávající maminka nadváhu, první pohyby může zaznamenat o pár týdnů později. Nejjistější metodou je samozřejmě ultrazvukové vyšetření, které po dokončení třetího měsíce těhotenství přesně určí stáří plodu, délku těhotenství a předpokládaný termín porodu.

Jak miminko roste

Na konci tohoto měsíce se v těle miminka již vyvinuly všechny orgány a na ultrazvuku už můžete vidět i náznaky krku. Celkově měří asi 3 cm a pokouší se o první pohyby. Ty však ani nejcitlivější maminka ještě cítit nemůže. Zajímavé je, že na obličeji už jsou patrné rty, nosní dírky a jazyk.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *