Těhotná první měsíc

Napsal

Ten dlouho očekávaný okamžik je tady. Těhotenství potvrdil nejen test z lékárny, ale i gynekolog. V následujícím devíti členném seriálu budoucím maminkám ukážeme, jak se bude měnit jejich tělo, vyvíjet miminko a co mohou nebo nemohou dělat. Přečtěte si náš první díl, který prozradí, na co se připravit.

Příprava na těhotenství

Říká se, že těhotenství patří k nejkrásnějšímu období v životě ženy. Proto by samotná příprava na něj měla začít přibližně tři měsíce před početím. Zdá se vám to zvláštní? Ani nemusí. Žijeme přece v době, kdy je plánované těhotenství doslova „in“. Nejdříve spolehlivý partner, poté dostatek peněz, zařizování bytu, dovolené, užívání a nakonec správný věk a další neméně důležité věci.
Příprava by se měla týkat hlavně životosprávy. Žena by měla dodržovat zásady zdravého života, zdravě jíst, pravidelně cvičit, přestat kouřit a omezit nebo úplně vyloučit příjem alkoholu. Pokud máte obavy s případného těhotenství, například z nepředvídaných onemocnění či komplikací, konzultujte to co nejdříve s gynekologem.

Plodné dny

Z několika výzkumů, které byly provedeny v České republice, vyplývá, že více než 50 procent nastávajících maminek se řídí „pravidly“ plodných dnů. Za ty se často považují dva dny před a dva dny po ovulaci. Je to proto, že uvolněné vajíčko je schopné oplodnění asi jen 24 hodin. Přibližný den, který je nejvhodnější k oplodnění, se měří pomocí bazální teploty nebo sledování struktury děložního hlenu. Ten, kdo chce mít nejméně stejnou jistotu jako gynekolog pak ke zkoumání používá mikroskop.

Jsem nebo nejsem těhotná

Každá žena, která by si přála být těhotná, sama na sobě sleduje jednotlivé příznaky tohoto období. Za nejčastější a nejprokazatelnější se považují vynechání menstruace, růst a napětí v prsou, kovová chuť v ústech, nevolnost, únava, časté močení nebo těhotenské chuti. Není ale pravidlem, aby se všechny výše vyjmenované projevy ukázaly na všech těhotných.

Jak miminko roste

Oplozené vajíčko se uhnízdí v děložní sliznici, rychle rostě a dělí se. Na konci prvního měsíce dosahuje délky několika milimetrů. Na ultrazvuku už jsou vidět zárodky hlavičky a budoucích končetin. Miminko se nejdříve vyvíjí v placentě a poté už v plodovém obalu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *