Studené končetiny: Proč se tohoto problému nemůžete zbavit?

Napsal

S příchodem podzimu je třeba počítat také s nízkými teplotami. Je tedy na čase vytáhnout ze skříně vlněné ponožky a rukavice. Jestliže máte pořád studené končetiny, nehledě na to, kolik vrstev si obléknete, pak může jít o zdravotní problém.

Nedostatky ve výživě

Jedním z důvodů, proč vás mohou trápit studené ruce a nohy, je nedostatek železa. Současně s tím se můžete cítit pořád unavení, případně se vyskytuje i vypadávání vlasů. Abyste předešli tomuto problému, je třeba do stravy zařadit dostatek zeleniny a semen s ořechy. Ty mají bohatý obsah železa. Problémem je také nedostatek vitamínu B12, ten má stejné příznaky jako nedostatek železa. Abyste ho přijímali dostatek, zařaďte do jídelníčku mléčné produkty, ryby a maso.

Cvičení

Ačkoliv na první pohled to nemusí být jasné, i pravidelný pohyb je důležitý pro správnou termoregulaci. Právě cvičení je jedním ze skvělých způsobů, jak své nohy udržet v teple. Pohyb totiž podporuje cirkulaci, díky čemuž krevní oběh dostatečně zásobuje i prsty a končetiny. Kromě toho má navíc cvičení řadu dalších pozitivních účinků – dodá vám energii, sníží stres a podpoří celkové zdraví organismu. Proto byste sport rozhodně neměli podceňovat.

Onemocnění

Někdy za studenýma rukama a nohama může stát vážnější zdravotní problém. Jedním z nich je Raynaudův syndrom, při němž jsou zúžené krevní cévy, takže do končetin neproudí dostatek krve. Výsledkem jsou tedy chladné, necitlivé a vybledlé ruce. Ovšem není to tak obvyklý původce tohoto problému. Kromě toho však za chladnými končetinami může stát také cukrovka či poškození cév. Případně i nesprávná funkce štítné žlázy.

Jestliže vás trápí neustále chladné ruce a nohy, je třeba začít hledat příčinu. Zdravá strava v kombinaci s pohybem je skvělou prevencí nejen pro tento problém. Jestliže však problémy přetrvávají, je dobré navštívit lékaře. Pro komfort vám pomohou kvalitní zateplené rukavice a ponožky. A studené končetiny nemají šanci!

Zdroj foto: www.pixabay.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *