Jak se začlenit v nové práci?

Napsal

Máme-li nastoupit do nového zaměstnání, hemží se naší hlavou miliony otázek. Bude se nám v nové práci dařit? Budeme vycházet s nadřízeným? Jak se začlenit v práci a zapadnout mezi kolegy? Jak udělat dobrý dojem? Tohle je jen chabý výčet otázek, na které s blížícím se dnem nástupu hledáme odpověď.

Pokud nastupujete na pozici, kde budete muset vycházet se svými kolegy, pak určitě přemýšlíte nad tím, jak se začlenit. Udělat dobrý dojem na samotném začátku je nutnost, to ví přece každý. Jenže jak na to? Co udělat, abyste nic nepokazili a noví kolegové si na vás za vašimi zády nemuseli ukazovat prstem?

3 tipy jak se začlenit v práci

Přijít jako nováček do nové práce je situace, ze které je většina lidí nervózní. A logicky. Pokud opouštíte zaměstnání, ve kterém jste již nějaký čas působili, měli jste zde známé či kamarády a možná i nějaké slovo, pak je pro vás pozice nováčka obrovskou změnou. A je potřeba se s ní vypořádat tak, abyste nezapůsobili jako plachá myška ani jako nafrněná ženská s nosem pořádně nahoru. Tak nasaďte váš pracovní oděv a můžete začít makat. Takže jak na to?!

Tip první: tady žádné slovo nemáte

Na samotném začátku je důležité uvědomit si jeden fakt: tady nejste ve své bývalé práci, jste na novém místě, s novými lidmi, nadřízenými i pravidly, které musíte respektovat. Co tím chceme říci? Pokud jste  na bývalé pozici měli nějaké slovo a mohli jste o něčem rozhodovat, aniž byste se museli ohlížet na názory druhých, tady taková práva nemáte. Jste noví, tzv. bažanti, kteří musí – jak se říká – držet jazyk za zuby a krok. Žádné vyskakování.

Tip druhý: vychloubání se dobrý dojem nedělá

S naším prvním tipem souvisí i druhý: vychloubání, vytahování nebo natřásání se před novými kolegy, co všechno jste dokázali, čeho jste dosáhli a jak moc jste byli ceněni na bývalé pozici, nemá v nové práci co dělat. I kdyby to byla pravda a vy jste na sebe byli sebepyšnější. Ne. Vaše úspěchy jsou sice fajn, ale noví kolegové, pro které jste teď pouze nováček, opravdu nepotřebují slyšet, že jste mistr světa.

Tip třetí: ochota ano, ale všeho s mírou

A teď z druhé strany mince: přijít do nové práce s úsměvem od ucha k uchu, všechny slušně zdravit, kývat na pozdravy, naslouchat co druzí říkají nebo s pokorou přijímat rady je jedna věc. Ovšem dělat někomu blbečka už od začátku, je věc druhá. Od nováčků se často očekává, že budou služebně starším kolegům po ruce nebo že za ně udělají práci, která je nebaví. Ono to tak sice chodí a sem tam někomu pomoci je dobré, ale nenechte se sebou zametat. I když jste tu noví, neprojevte se jako člověk bez názoru, se kterým si každý může dělat, co se mu zlíbí.

Share

Jsem moc ráda, že se mohu podílet na tvorbě tohoto webu. Je mi potěšením připravovat pro Vás články z nejrůznějších oblastí, pro něž čerpám informace ze svých vlastních zkušeností. Nejraději mám články na téma vztahů, módy, krásy a bytového designu. Psaní článků je mou vášní a třetím rokem i největším koníčkem. Jsem ráda, že se o to můžu s Vámi podělit :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *