Jak vyrobit vrtaná vajíčka

Napsal

Vrtané, madeirové, děrované kraslice, to všechno jsou názvy pro krásnou jemnou techniku zdobení vyfoukaných vajec. Velikonoce se kvapem blíží a tak je ideální čas připravit si foukaná vajíčka na přípravu krásně malovaných kraslic, které svým vzhledem připomínají krajku.

Velikonoční vajíčka patří mezi staleté tradice, oproti tomu vrtané zdobení kraslic je technika mladá, díky zajímavému vzhledu výsledných děl si ovšem získává čím dál více příznivců. Zkuste to letos také, určitě sklidíte spoustu pochval od velikonočních návštěv a koledníků.

Jak na děrované kraslice

Na výrobu vrtaných vajíček budete potřebovat:

  • vyfoukaná vajíčka (hodně vychvalovaná jsou husí vajíčka pro svou pevnou skořápku, ale postačí i ta klasická)
  • ruční jehlová vrtačka/ malá modelářská fréza/ kulatý pilník
  • voskovky
  • nádobka na rozpouštění vosku
  • tužka
  • špendlík (dobře se pracuje se špendlíkem napíchnutým na konec obyčejné tužky)

Postup:

Vyfoukaná vajíčka by měla být minimálně jeden den odleželá, aby byla řádně vyschlá. S takovými se nám bude pracovat nejlépe. Pokud nemáte vajíčka čistě bílá,nevadí, i ta hnědá vypadají v kombinaci například s bílým voskem opravdu krásně.

Nejprve si nakreslete na vajíčka zvolený vzor obyčejnou tužkou. Pořádně si vyznačíme všechna místa, kde budeme chtít vajíčka vrtat. Pak už můžeme přejít k děrování. Jednou z možností je použití ručního jehlového vrtáčku, kterým se jemnými pohyby vyvrtá drobná dírka. Můžete použít i malou modelářskou frézku nebo kulatý pilník. Na vajíčko příliš netlačte, je potřeba vrtat s citem. Pod skořápkou se ukrývá blána, kterou bude nutné opatrně odstranit. Nebojte se, že okraje dírek nejsou úplně čisté, to opravíte voskem.

Okraje každé dírky potřete rozehřátým voskem, k tomu nejlépe poslouží špendlík připíchnutý na konec obyčejné tužky, případně párátko nebo kousek špejle. Vosk získáte například z klasickým voskovek; díky použití různých barev můžete vytvořit opravdu ojedinělé, originální kraslice. Vosk nemusíte používat pouze na okraje, fantazii se meze nekladou.

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *