5 tipů pro útulné zařízení malé dřevěné chaty nebo altánu

Jak proměnit zahradní altán či dřevěnou chatku na útulné útočiště? Ať už chcete vytvořit příjemný prostor pro zahradní posezení nebo místo pro váš dokonalý odpočinek, můžete při zařizování altánku či chaty využít některé z těchto tipů.

Máte na zahradě altán či vlastníte menší dřevěnou chatku? Nebo teprve přemýšlíte nad tím, že byste si rádi takovou venkovní stavbu pořídili? V každém případě je dřevěná chatka či altán skvělým způsobem, jak si vytvořit příjemné místo na trávení volného času. Zahradní altán poskytuje dokonalou příležitost k vytvoření si místa pro posezení, stolování na čerstvém vzduchu, grilovačky či oslavy nebo rodinná setkání. Dřevěná chata se hodí stejně dobře do zahrady, ale i do rekreačních či zahrádkářských oblastí. Poskytuje možnost pobytu uvnitř a tak se může stát vaším přechodným místem, na kterém můžete i přenocovat.

Abyste se v altánku či chatce cítili co nejlépe, je důležité si je zařídit tak, aby vyhovovaly vašim potřebám. Podívejme se společně na několik tipů, pomocí kterých si můžete vytvořit příjemnou atmosféru a útulné místo pro váš dokonalý odpočinek.

Multifunkční nábytek

V menších prostorách, jakým je i altán či menší dřevěná chata, je důležité efektivně hospodařit s prostorem. A tedy se může osvědčit právě multifunkční nábytek. Můžete se rozhodnout pro kusy nábytku, které slouží na více účelů, abyste maximalizovali funkčnost prostoru. Může to být například rozkládací křeslo, které vám během dne poslouží k sezení a v noci se promění na pohodlný prostor k spaní. Skládací stoly či židle poskytnou flexibilitu při stolování nebo práci a například pohovky s úložným prostorem poskytnou efektivní řešení pro odložení přikrývek, knih či dalších předmětů, které máte v altánku či chatce.

Využijte vertikálního prostoru

Venkovní stavby, jako je altán či dřevěná chatka, často poskytují jen omezený prostor. Proto využití vertikálního prostoru by mohlo být skvělou strategií k maximalizaci možností úložného prostoru potřebných předmětů či dekorací. Na stěny altánku či chatky si můžete namontovat police, ale i nástěnné háčky či stojany. Tak si vytvoříte úložné možnosti, díky kterým uvolníte podlahovou plochu a vytvoříte v altánku či chatce více prostoru.

Pohodlné a útulné doplňky

Vytvoření útulné atmosféry v malé dřevěné chatce či altánku je o zakomponování prvků, které budou evokovat teplo a pohodlí. Zvolte příjemné doplňky, jako například měkké koberce, které dodají prostoru nejen texturu, ale i vizuální přitažlivost. Zároveň poskytnou pohodlný prostor k lenošení. Kromě koberce můžete zakomponovat i další příjemné doplňky, jako jsou přikrývky či polštáře. Zvolte měkké materiály, jako například vlnu, abyste místům k sezení dodali teplo a pohodlí. Do dřevěné chatky si také můžete pořídit záclony či závěsy, které nejenže zútulní prostor, ale také poskytnou více soukromí. Pokud byste si chtěli zvýšit soukromí v altánku, můžete zvážit instalaci bočních stěn či závěsů. Ty vás nejen ochrání před zvědavými pohledy sousedů či kolemjdoucích během vašeho zahradního posezení, ale vytvoří také příjemnou a útulnou atmosféru. Jako boční stěny altánku také můžete využít dřevěné mřížkové panely, na které vysadíte popínavé rostliny. Tak si vytvoříte příjemné živé zákoutí, které oddělí altánek od vnějšího prostředí.

Zahrňte přírodní prvky

Vdechněte svému dřevěnému útočišti novou energii začleněním přírodních prvků. Využijte organické materiály, abyste dodali prostoru harmonii a spojení s přírodou. Můžete na to využít materiály, jako je dřevo či ratan, například při výběru zahradního nábytku. Přírodu si do altánku či chatky můžete začlenit i prostřednictvím rostlin a květin. Altán si můžete vyzdobit květinami v závěsných květináčích, které umístíte na jeho konstrukci. Do chatky si například na okna můžete vysadit oblíbené květiny. Ale také si můžete pořídit i pokojové rostliny do jejího interiéru. Vyberte si rostliny, které jsou nenáročné na údržbu, jako jsou například sukulentní rostliny, kapradiny, levandule či rozmarýn, aby vám vydržely, i když do chatky či altánku na nějaké období nepřijdete. Dobrou volbou mohou být i bylinky, které nejenom navodí příjemnou vůni, ale budete je moci využít i například při zahradních grilovačkách.

Osvětlení

Můžete zvolit jemné osvětlení v teplejších tónech, abyste si vytvořili příjemnou a útulnou atmosféru. Do zahradních staveb, jakým je altán či dřevěná chata, se skvěle hodí řetězová světla či lampáše. Můžete také využít i solární osvětlení, které budou nejen estetickou, ale i ekologickou volbou. A pokud byste si chtěli navodit trochu více romantiky, určitě nic nepokazíte svíčkami. Při těch však určitě dávejte pozor na bezpečnost. Pro snížení rizika můžete využít například svíčky na baterie. Dobrou volbou může být i instalace nastavitelného osvětlení s možností změny barev či stmívání, abyste si mohli osvětlení v altánku či chatce přizpůsobit různým příležitostem.

Abyste si z altánku či menší dřevěné chatky vytvořili útulné místo pro váš dokonalý odpočinek, není potřeba mnoho. Stačí, když zakomponujete pár doplňků, pohodlný a úsporný nábytek, přírodní prvky a správné osvětlení, a můžete si užívat volné chvíle, ať už o samotě nebo s vašimi blízkými v pohodlí a obklopeni přírodou.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *