První týdny po porodu

Napsal

První týdny po poroduV mnoha kulturách se zachovává tradice, kdy matka zůstává čtyřicet dní po porodu (každý den za jeden měsíc těhotenství) v ústraní. V té době je osvobozena od domácích prací, dostává zvláštní stravu, aby se jí vrátily síly, a doporučuje se, aby zůstávala v posteli a věnovala se navazování kontaktu s nemluvnětem.

Jiný kraj, jiný mrav

Arabští beduíni, Židé, Somálci a Jihoameričané těchto čtyřicet dní odloučení zachovávají, zatímco čínské matky dodržují jen jeden měsíc.
Není to tak dávno, kdy se i západním ženám doporučovalo, aby po porodu odpočívaly –  vaše babička pravděpodobně strávila týden nebo dva „lenošením“ doma nebo v porodnici. Současné maminky jsou však pod ohromným tlakem, aby se vrátily co nejdříve do normálního života, získaly zpět štíhlou postavu a pochlubily se děťátkem všem příbuzným. Proto jsou pro ně první týdny po porodu mnohem víc vyčerpávající a někdy i stresující, než je nutné.

Hodně pijte

Maminky, hlavně prvorodičky, které v prvních týdnech občas nevědí, kde jim starostmi o novorozence hlava stojí, často zapomínají pít. Tekutiny jsou důležité nejen pro hydrataci vlastního organismu, ale neobejde se bez nich ani tvorba mateřského mléka. Uvědomte si, že když se nebudete cítit dobře vy, uškodíte i malému miminku.

TIP : Posilující čaj

Horký bylinkový nápoj vás může osvěžit a vrátit vám energii. Je to čaj ze sušených malinových listů, které pomáhají zdravému zavinování dělohy, a z kopřivového čaje, který je tradičním tonikem. Doporučuje se vypít tři šálky denně.

3 lusky kardamonu
3 hřebíčky
5 cm tyčinky skořice
2,5 nakrájeného kořene zázvoru
3 polévkové lžíce čaje z malinových lístků
3 polévkové lžíce kopřivového čaje

Postup

Dejte 750 ml vody do malé nádoby s pokličkou a přidejte koření. Přiveďte k varu, přikryjte poklicí a nechte vařit 10 minut. Do směsi pak přidejte čaje, nechte 10 minut odstát a potom nápoj slijte do termosky, aby nevychladl. Pijte se podle potřeby.
Nebojte se nepříjemné chuti. Malinové lístky čaj hezky ovoní a kopřivy mu dodají léčivou tečku. Dobrou chuť.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *