Pročistěte si organismus

Napsal

Při četných metabolických procesech se nejen zhodnocují živiny nezbytné pro tělesné funkce, ale vznikají i odpadní a jedovaté láky, které jsou z těla vylučovány prostřednictvím střev, ledvin, plic a kůže. Pokud se tak neděje v dostatečné míře, tyto látky se v organismu, především v vazivové tkáni hromadí a snižují tak funkceschopnost tělesných orgánů.

Očistný den

Přirozenou a účinnou metodou, jak tělu od odpadních a škodlivých látek odpomoci, je tzv. očistný den. Doporučuje se zařadit ho zejména po dnech nebo týdnech, kdy na vašem jídelníčku byla přílišná hojnost jídla, obzvláště tučného.
Sníženým příjmem potravy dáte svému tělu příležitost odbourat a vyloučit tělesný odpad. Očistná kúra bude ještě účinnější, když v tento den budete hodně pít.

Jak „zdravý“ den vypadá?

Pročistit organismus neznamená jen zbavit ho odpadních látek, ale také „odhodit“ psychickou zátěž či uvolnit napětí. Ideální je proto udělat si takový očistný den o prázdninách nebo o svátcích, tedy tehdy, kdy neplatí režim všedního dne a kdy vás nespoutávají žádné povinnosti.
Podle své momentální chuti si zvolte takové jídlo, které organismus nezatíží, ale zároveň zasytí. Při očistném dnu také nekuřte a nepijte alkohol či kofeinové nápoje.

TYPY NA SNÍDANI

K snídani sněžte jedno jablko či grapefruit. Den však můžete začít také s müsli s čerstvým ovocem nebo dochucený mlékem či jogurtem.

TYPY NA OBĚD

V poledne snězte asi sedm deka přírodní rýže, kterou uvaříte v neosolené vodě, s dvěma dušenými rajčaty a pokrm dochuťte čerstvým kořením. V každém případě se ale vyhněte soli. Nebo si připravte tzv. „syrovou mísu“ z listové zeleniny, strouhané kořenové zeleniny, kysaného zelí a jedné brambory ve slupce a vše pak zalijte zálivkou vyrobenou z oleje lisovaného za studena, přidejte citrónovou šťávu a nakonec čerstvé koření.

TYPY NA VEČEŘI

Večer si můžete pochutnat na dalších sedmi dekách uvařené rýže, ale tentokrát ji smíchejte s čerstvým ovocem. Výběr je na vás, zřejmě bude záležet, co konkrétně nabízí roční období. Vznikne vám jakýsi rýžovo-ovocný salát. Nakonec do něj přidejte neslazené jablečné pyré a nechte si chutnat.
V nabídce však je také půst. Pokud jste například plná ještě od oběda, můžete k večeři vypít bud hrnek syrovátkového nápoje či jeden až dva šálky bylinkového čaje, který si podle chuti můžete dosladit včelím medem.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *