Přerušovaný půst – jaký vliv má na zdraví

Přerušovaný půst nebo také přerušované hladovění je metoda stravování, která získává stále větší pozornost nejen celebrit, ale i obyčejných lidí. Metoda vychází z principů minulých generací, u nichž bylo naprosto přirozené jíst jen dvakrát denně. 

Dnešní pravidelná strava sestávající z pěti i více jídel denně, s konzumací i ve chvíli, kdy nemáte hlad, je nejen nelogická, ale vede k přejídání a obezitě. Je ale stravování v časovém okénku zdravé nebo jde o další zdraví nevhodný extrém?

Vliv přerušovaného půstu na zdraví

Primárním důvodem, proč se někdo pouští do přerušovaného půstu (intermittent fasting), je hubnutí. Řada lidí si už vyzkoušela, že konzumací potravin v časově ohraničené době dokážou, kromě jiného, celkem pohodlně ztratit přebytečné kilogramy. Jaké další výhody přerušované hladovění představuje pro zdraví?

Podle některých výživových odborníků během přerušovaného půstu umí tělo upravit hladinu hormonů tak, aby byl tuk uložený v těle (tedy zásoba energie) jednodušeji dostupný. Sníží se a dlouhodobě stabilizuje insulin, buňky nastartují regenerační procesy.

Přerušovaný půst může snížit „špatný“ LDL cholesterol, triglyceridy v krvi, hladinu cukru v krvi a inzulinovou rezistenci – tedy většinu rizikových faktorů pro vznik srdečních onemocnění. Dokáže zvýšit hladinu růstového hormonu a zvyšuje uvolňování hormonu pro spalování tuků – noradrenalinu. 

Další benefity přerušovaného půstu

Přerušovaný půst posiluje imunitní systém, protože snižuje poškození těla volnými radikály, reguluje zánětlivé stavy v těle a snižuje riziko vzniku rakovinných buněk. Stimuluje funkce mozku a podporuje tvorbu dalších chemických látek, jež podporují nervové zdraví. 

Díky snížení množství konzumovaného jídla se můžete dokonce dožít vyššího věku, protože se vám zlepší metabolismus, takže se vám zvýší přísun energie a zlepší regenerační procesy. a popravdě řečeno, přerušovaný půst vám jednoznačně zjednoduší život.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *