Pohyb, radost, zábava – takový je squash

Napsal

Pohyb, radost, zábava - takový je squashPatří mezi vaše koníčky sport? Hledáte takové odreagování po práci, u kterého se pobavíte a zároveň pěkně zapotíte? Vyzkoušejte squash. Nezáleží na tom, jaké zrovna venku panuje počasí či roční období. Zkrátka popadněte sportovní oblečení a vyražte do centra vybít si z těla veškeré negativní emoce.

Kde jsou počátky squashe

Ačkoliv se u nás popularita squashe tvoří teprve posledních pár let, jeho počátky sahají hluboko do 19. století, kdy se začala psát historie prvního squashového kurtu. Zajímavé ale je, že konkrétní pravidla byla určena o nějaké to desetiletí později. Pokud s tímto sportem plánujete pouze rekreační seznámení, z pravidel vám naprosto postačí pár základních bodů.

Jak vůbec hrát

Squash je založený na odrazu míčku o stěnu a jeho následném odpinknutí. Hrát mohou dva hráči nebo dvě dvojice hráčů a to v případě tzv. čtyřhry. Celá hra se počítá na tři sety a vítězem se stává ten, který soupeře porazí minimálně ve dvou z nich. Set je u konce, jakmile jeden z hráčů napočítá devět bodů. Každý bod se získává pouze podáváním. Pokud výměnu vyhraje přijímací hráč, číselné skóre se nemění.
O první podání se losuje prostřednictvím roztočené squashové rakety. Hráč podává tak dlouho, dokud protihráč nezíská míček na svou stranu. Protihráč přijímá míček buď jako odražený, nebo po prvním dopadu na zem.

Jak se squashem začít

Pokud jste ještě nikdy neměli v ruce squashovou raketu a rádi byste se tento sport naučili, není nic jednoduššího, než si vyhledat kvalitní sportovní centrum a vyrazit do boje. Navíc některá centra nabízejí první hodinu se zkušeným profesionálem, který se postará o to, abyste si správnou techniku co nejdříve osvojili. Vzhledem k tomu, že je tento sport opravdu velice náročný na výdej energie, počítejte s tím, že po prvních dvaceti minutách budete propocení. Zvolte si proto lehký prodyšný oděv. Pečlivě vybírejte i obuv. Nesmí mít ale černou podrážku, protože by na speciálním povrchu zůstávaly vidět vaše stopy po brzdění či pádech.

Ještě než si poprvé odpinknete

Jako každý náročný sport i squash vyžaduje důkladné rozcvičení a pečlivé protáhnutí svalů. Připravte se také na to, že hra je rychlá a musíte vynaložit množství sily na prudké údery. Pro první hry si vyberte míčky určené pro začátečníky. Jsou rychlé a označené modrou tečkou. Profesionálové si pak mohou dovolit hrát s bílým a žlutým míčkem Projevují se jako velmi pomalé, ale zato vyžadují již více trénování a získaných zkušeností.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *