Paměť: Jak ji efektivně trénovat?

Napsal

Dobrá paměť je známkou optimálního stavu mozku. Nicméně s přibývajícím věkem nás většinou trápí výpadky paměti. V každém věku se dá ale vaše paměť trénovat a zapamatovat si spoustu detailů. Zkuste tyto tipy a triky na dobrou paměť.

Strava

Jídlo, které denně přijímáte, neovlivňuje pouze vaši tělesnou schránku, ale také psychický stav vaší mysli. Jídelníček na dobrou paměť by měl být složen z dostatku zeleniny, ovoce a zdravých tuků.

  • Z ovoce jsou nejdůležitější banány, melouny a meruňky.
  • Ze zeleninové složky volte kapustu, špenát, brokolici a další zelenou zeleninu.

Mozek potřebuje pro správné fungování také pořádnou dávku omega-3. Tyto mastné kyseliny můžete získat nejvíce z ryb, jako jsou makrely, tuňák, sardinky a losos. Dále také vlašské ořechy a semínka

Cvičení

Fyzické cvičení pomáhá paměti tím, že zvyšuje přísun kyslíku do mozkových buněk. To může mozek chránit před nemocemi, které oslabují paměť. Nemusíte každý den chodit do fitka – stačí, když si doma uděláte každý den pár cviků, a to nejlépe ráno. Důležitý je také dostatek spánku a nízká hladina stresu.

Vyzkoušejte tyto jednoduché tipy a triky

  1. Mnemotechnické pomůcky: Pokud si něco potřebujete zapamatovat, vytvářejte si zkratky z prvních písmen. Ty potom můžete spojit do nějaké říkanky.
  2. Chunking: Rozdělení informací na snadno zapamatovatelné menší kousky. Těmito záchytnými body může být v podstatě cokoli, co vám pomůže lépe si zapamatovat informace.
  3. Soustředění: Pokud si chcete zapamatovat něco důležitého, pak se pro lepší zapamatování soustřeďte na detaily s plným soustředěním po dobu několika sekund.
  4. Opakování: Pokud si váš mozek něco zapamatuje, zopakujte si ihned tuto informaci. Tak ji lépe udržíte.

Také hlasité čtení vám může pomoci více se soustředit na slova a později si tyto informace snadněji vybavit.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *