Nejoblíbenější ukolébavky na dobrou noc

Ukolébavka dítě před usnutím zklidní a navodí mu důvěrně známou bezpečnou atmosféru, která je pro usínání zásadní. Pokud mu ukolébavku zpívá maminka, je jeho zážitek umocněný tím, že ten hlas zná už z prenatálního období. Proto některé ukolébavky přežily celá staletí, zlidověly. A na druhou stranu stále vznikají nové, které jsou obsahově bližší současným dětem.

Vybrat si v nich může úplně každá maminka. Jsou písně zlidovělé s celkem jednoduchým nápěvem i opravdu honosně krásné. Takovou je asi nejznámější ukolébavka na světě, “Princi můj maličký” od W. A. Mozarta. Vnáší se nad ostýlkami našich dětí již od dob baroka. A jistě si vzpomenete, že ji měla ve velké oblibě i masožravá rostlina Adéla.

Ukolébavky z lidové pokladnice

naši předkové pro nás uchovali opravdu pěkné, rytmické ukolébavky, díky nimž usínaly v dětství statisíce (možná miliony) dětí. Asi i vám se z dětství vybaví slova “Hajej, můj andílku, hajej a spi, matička kolíbá děťátko svý…” nebo “Černé oči, jděte spát…” a docela určitě jsme všichni doma slýchávali a po rodičích i opakovali “Halí, belí, koně v zelí, a hříbátka v petrželi”. Tyto ukolébavky patří k pokladům českých lidových písní a byla by škoda je nepředávat dalším generacím.

Populární ukolébavky

V současné době se k oblíbeným písním, které zpíváme dětem před usnutím řadí ukolébavky, jimž vdechli nový život současní interpreti. Jednou takovou je například “Dobrú noc, má milá, dobrú noc..”, před časem interpretovaná Leškem Semelkou. Hodně oblíbená je i indiánská ukolébavka “Ho Watanay” (Spinkej, můj maličký, máš v očích hvězdičky, dám ti je do vlasů, tak usínej…) od Pavla Žalmana Lohonky.

Dnes se k nazpívání ukolébavky přidávají další známí umělci a některé si už maminky tak nějak přivlastnil a zpívají je svým dětem. Určitě k nim patří “Mravenčí ukolébavka” od umělecké dvojice Svěrák + Uhlíř, jejichž písničky děti opravdu milují.

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *